windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10 Mobile

Wizja Microsoftu na Lumię 950/XL była zupełnie inna. Żałujmy, że się nie spełniła [wideo]

Kiedy pod koniec 2015 roku Microsoft wypuścił na rynek pierwsze Lumie z systemem Windows 10 Mobile większość z nas wiązała z nimi ogromne nadzieje. Windows 10 Mobile miał być rewolucyjny, miał być jeszcze lepszy od swojego poprzednika, miał wyznaczać trendy i sprawić, że telefon stać się miał przydatnym narzędziem pracy, potrafiącym zastąpić niekiedy PC. Taka wizja przyświecała Windows 10 Mobile i smartfonom Lumia jeszcze na początku 2015 roku, kiedy to Microsoft stworzył wideo prezentujące przyszłe urządzenia Lumia 950 i 950 XL, które miały być zupełnie inne niż te, poznane niecały rok później. Na niepublikowanym nigdy wcześniej materiale wideo, do którego dotarł portal WindowsCentral.com widać, ze wizja Microsoftu na smartfony Lumia była zupełnie inna, była zdecydowanie lepsza!

Wideo pochodzi z wewnętrznych materiałów Microsoftu i powstało na początku 2015 roku, kiedy jeszcze nie została podjęta decyzja o wycofaniu się z marki Lumia. Teraz z perspektywy czasu widzimy, że wizja jaka początkowo przyświecała projektowi Lumia, nie została zrealizowana do końca i raczej zrealizowana już nie będzie.

Na wideo widzimy, że Lumia miała otrzymać wsparcie Pióra Microsoft, informacje o tym pojawiały się już wcześniej, jednak ostatecznie rozwiązanie to nie trafiło do smartfonów Lumia. Prawdopodobnie urządzenia wykorzystywałyby tą samą technologię jak urządzenia Surface, a więc pióra z telefonów i tabletów byłyby ze sobą kompatybilne. To czego nie widać na wideo, a wspomina o tym WindowsCentral.com to również wsparcie dla pokrowców typu SmartCover współpracujących z GlanceScreen oraz technologi nacisku na ekran 3D, która rozwijana była przez Microsoft pod nazwą Project Mclaren.

Niestety prawdopodobnie nigdy nie zobaczymy takiej wizji smartfonów od Microsoftu ani akcesoriów, które miały je wspierać. Microsoft nie odpuszcza co prawda rynku mobilnego, ale póki co wysiłki skierowane są w stronę konkurencyjnych platform, a legendarny już Surface Phone będzie urządzeniem Yeti, które gdzieś niby jest, ale nikt go nie widział.