windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Windows 10

Fluent Design System to nazwa nowego interfejsu Windows 10

Fluent Design System to nowa nazwa interfejsu systemu Windows 10 do tej pory znanego pod nazwą kodową Project NEON. Zapowiedziany dziś oficjalnie nowy layout Windows 10 trafi do użytkowników wraz z jesienną aktualizacją Redstone 3.

Project NEON to od dzisiaj Fluent Design System

Fluent Design System bazuje na prostym i czystym interfejsie Metro zaprezentowanym wraz z Windows 8 w 2012 roku. Jest rozwinięciem tego systemu i odejściem od lekko ascetycznego i ubogiego wyglądu jaki znamy z wcześniejszych wersji systemu Windows. Wprowadzić ma płynność, więcej ruchu, ożywić go i okrasić animacjami, efektami przejrzystości i rozmycia, efektownymi przejściami. Fluent Design System wprowadza nowe funkcjonalności i elementy interfejsu, z których będą mogli korzystać deweloperzy tworzący aplikacje. Wprowadzenie Fluent Design ma na celu dostarczanie harmonijnych, intuicyjnych interfejsów oraz lepsze doświadczenia z korzystaniu z systemu na różnych urządzeniach.

Obecnie Windows 10 nie jest systemem ze spójnym wyglądem. Znajdziemy tu nowe elementy wyglądu takie jak Menu Start, Ustawienia, Pasek zadań czy Sklep, jednak spora część systemu do dalej „stary” dobrze znany Windows, który nie zmienił się od lat. Mowa o: Eksploratorze plików, Panelu sterowania czy chociażby… Pulpicie. Fluent Design System ma pomóc ujednolicić system i sprawić, aby wyglądał on spójnie w ramach jednego i więcej urządzeń.

fluent design system

Próbkę nowego interfejsu zobaczyć mogliśmy już w ubiegłym tygodniu, kiedy to do testerów systemu Windows 10 trafiły nowe aplikacje systemowe wykonane w nowej technologii. Zrzuty ekranu z aplikacji Kontakty, Kalkulator, Paint 3D, Aparat i innych zobaczyć możecie w naszym artykule pod tym adresem.