windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Programy Windows 10

Chrome na Windows 10 S? To nie zadziała

Premiera Windows 10 S, czyli najnowszego wytworu Microsoftu miała miejsce 2. maja 2017 r. na konferencji #MicrosoftEDU. Wtedy tez poznaliśmy specyfikację systemu oraz jego ograniczenia, a te niestety są spore – przeczytać o nich możecie w artykule: Windows 10 S – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć.

Jedną z większych „wad” systemu jest brak możliwości instalacji oprogramowania nie pochodzącego ze Sklepu Windows. Microsoft przedstawia to oczywiście jako zaletę i dbanie o bezpieczeństwo użytkownika, ale nie oszukujmy się, to będzie największa bolączka tego systemu. Z drugiej jednak strony, może być to próba przyciągnięcia wydawców aplikacji do sklepu Windows, który póki co nie prezentuje się najlepiej. Bo co byście powiedzieli na to, gdyby w Sklepie Windows pojawił się Chrome?

Chrome na Windows 10 S jednak nie zadziała, dlaczego?

Otóż polityka Sklepu Windows zakłada, że aplikacje służące do przeglądania sieci WEB muszą korzystać z silnika, który pochodzi z Universal Windows Platform. Jaki to silnik? EdgeHTML. Oznacza to zasadniczo, że każda aplikacja, która służy to przeglądania sieci musi używać tego samego silnika renderowania, co Microsoft Edge. Chrome nie korzysta oczywiście z silnika EdgeHTML i zapewne nigdy nie będzie. A zatem nie zobaczymy Googlowej przeglądarki w sklepie Windows.

Wymóg ten został krótko skomentowany na Twitterze przez jednego z inżynierów Chrome:

Rzecznik prasowy Microsoftu w rozmowie z portalem ZDNET tak odniósł się do sprawy:

Windows Store apps that browse the web must use HTML and JavaScript engines provided by the Windows Platform. All Windows Store content is certified by Microsoft to help ensure a quality experience and keep your devices safer. With this policy, instated early this year, the browser a customer chooses in the Store will ensure the protections and safeguards of our Windows platform. If people would like to access apps from other stores and services, they can switch to Windows 10 Pro at any time.

W wolnym tłumaczeniu: przeglądarka w sklepie Windows musi używać silnika HTML i JS zgodnego z Windows Platform. Aplikacje w sklepie są testowanie pod kątem bezpieczeństwa i Microsoft gwarantuje, że te pobierane ze sklepu zapewniają bezpieczeństwo całej platformie Windows. Jeżeli jednak ktoś ma ochotę korzystać z innych aplikacji niedostępnych w sklepie, zawsze może przejść na wersję Windows 10 Pro.

Czy Chrome pojawi się w Sklepie Windows?

W teorii jest techniczna możliwość stworzenia przeglądarki Chrome z innym silnikiem renderowania, ale czy wtedy dalej będzie to ten sam Chrome, którego lubią użytkownicy? Pewnie nie. Kolejna kwestia to podejście Google do tworzenia aplikacji na platformę UWP, a właściwie jego brak. Stąd też nie spodziewajmy się, że Chrome na Windows 10 S w ogóle się pojawi.

via: windowscentral