windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Microsoft Windows 10

Windows 10 S – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Windows 10 S to kolejna odsłona systemu operacyjnego od Microsoftu przeznaczona dla edukacji i mająca konkurować z Chrome OS. System zaprezentowany został 2 maja na konferencji #MicrosoftEDU, wtedy też dowiedzieliśmy się jakie będzie jego zastosowanie i do kogo będzie skierowany. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie będą największe różnice pomiędzy Windows 10 S a PRO, jakie są plusy i minusy oraz czy jest to system dla ciebie.

APLIKACJE? TAK, ALE TYLKO ZE SKLEPU WINDOWS

Największą zmianą w Windows 10 S w stosunku do tradycyjnej wersji Windows jest blokada instalacji aplikacji nie pochodzących ze Sklepu Windows. Innymi słowy ograniczeni jesteśmy do aplikacji, które znajdziemy w Sklepie Windows. Są to tzw aplikacje UWP i nie ma tam (jeszcze) wielu znanych i popularnych pozycji, z których często korzystamy na naszych PC z Windows, np: Chrome, Firefox, Photoshop itp.

Microsoft dał deweloperom odpowiednie narzędzia służce do konwersji tradycyjnych aplikacji Win32 na aplikacje UWP, jednak na umieszczenie ich w sklepie zdecydowało się póki co niewielu wydawców.

LEPSZA WYDAJNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Kwestia, o której wspominaliśmy wyżej, ma również swoje pozytywy. Instalując aplikacje pochodzące ze Sklepu Windows nie jesteśmy narażeni na zainfekowanie naszego komputera przez złośliwe oprogramowanie. Każda aplikacja publikowana w Sklepie Windows jest weryfikowana na obecność szkodliwego oprogramowania, i jak zapewnia Microsoft nie jest możliwe przemycenie w niej niczego, co mogłoby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo naszego systemu.

Windows 10 S jest również wydajniejszy od standardowej wersji Windows 10. Usprawnione zostało pierwsze logowanie do systemu, które trwa kilka razy krócej niż w przypadku Windows 10 Pro. Zablokowanie instalacji aplikacji spoza sklepu i „zmuszenie” użytkownika do korzystania z aplikacji Microsoftu (np: Edge) pomaga również wydłużyć czas pracy na baterii, który w przypadku użytkownika „edu” może być bardzo ważnym aspektem.

windows 10 s

DOMYŚLNA PRZEGLĄDARKA I WYSZUKIWARKA TO EDGE I BING

Windows 10 S posiada również zablokowaną opcję zmiany domyślnej przeglądarki i wyszukiwarki. Za każdym razem kiedy będziemy próbowali otworzyć link uruchomiona zostanie przeglądarka MS Edge. W sklepie znajdziemy oczywiście alternatywy dla MS Edge, jednak nie ustawimy ich jako domyślnych.

Podobnie sytuacja ma się z wyszukiwarką. Domyślnie zmuszeni będziemy do korzystania z Binga i po wpisaniu szukanej frazy w pasku adresu przeglądarki przeniesie nas to do wyszukiwarki Bing. Nie oznacza to jednak nie skorzystamy z Google.pl, możemy, jednak najpierw konieczne będzie przejście na stronę i tam wpisanie szukanej frazy.

POZOSTAŁE RÓŻNICE POMIĘDZY WINDOWS 10 S A WINDOWS 10 PRO

windows 10 s różnice

WINDOWS 10 S MOŻE BYĆ UAKTUALNIONY DO WINDOWS 10 PRO

W każdym momencie Windows 10 S będzie mógł być zastąpiony pełną wersją Windows 10 PRO. Operacja ta dostępna będzie za pomocą Sklepu Windows. Koszt operacji do $49, nie podana została Polska cena, jednak spodziewać się można, że będą to okolice 250 zł. Po przejściu na wersję PRO, nie będzie możliwości zmiany na wersję S. Sprzedawane od wczoraj urządzenia Surface Laptop mają możliwość przejścia na wersję PRO bezpłatnie do końca tego roku.

DLA KOGO JEST ZATEM WINDOWS 10 S?

Na pytanie w taki sposób odpowiada Microsoft: „System Windows 10 S został stworzony na podstawie opinii uczniów i nauczycieli. Jest idealnym rozwiązaniem dla szkół. Jest również doskonały wybór dla użytkowników systemu Windows, którzy potrzebują niezawodnej wydajności i zaawansowanych opcji zabezpieczeń. Dzięki ograniczeniu obsługi aplikacji do oprogramowania pochodzącego wyłącznie ze Sklepu Windows system Windows 10 S jest idealny dla osób, którym wystarcza oferta Sklepu i nie muszą korzystać z aplikacji z innych źródeł.

windows 10 s

Kluczowe jest jednak ostatnie zdanie w całej PRowej otoczce wokół systemu Windows 10 S – to system dla osób niepotrzebujących aplikacji spoza sklepu Windows. Czy zatem jest odpowiedni dla studenta? Co w przypadku kiedy potrzebujemy zainstalować Statisticę, Mathcad, Autocad, Corela lub Photoshopa? Na szczęście Microsoft wyciągnął odpowiednie wnioski po porażce systemu Windows RT i dał możliwość aktualizacji systemu do wersji standardowej. Nie jest to opcja bezpłatna, ale bardzo dobrze, że ktoś w ogóle o niej pomyślał.

Windows 10 S jest być może eksperymentem na drodze rozwoju Windows 10, być może jest próbą przyciągnięcia wydawców do aplikacji UWP i umieszczania ich w sklepie. Przed Microsoftem jednak jeszcze sporo pracy aby Sklep Windows stał się narzędziem, które posiadało będzie wszystko to, czego potrzebujemy do codziennej i komfortowej pracy z naszym komputerem.

Źródło: blog MS, FAQ MS