windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Microsoft Urzadzenia Windows 10

Qualcomm potwierdza: PC z Windows 10 na procesorze ARM jeszcze w tym roku

Microsoft ma bardzo ambitne plany, o czym mogliśmy się przekonać już pod koniec ubiegłego roku, gdy oficjalnie zapowiedziano pierwsze urządzenie z Windows 10 na procesorze typu ARM. Od tamtego momentu minęło już trochę czasu, a nowych informacji nadal nie ma zbyt wiele. Wczoraj wieczorem naszego czasu CEO Qualcomma zapowiedział, że nowe urządzenie z desktopową „10” oraz procesorem Snapdragon pojawi się jeszcze w tym roku.

Microsoft przeciera szlaki, które do tej pory wydawały się niedostępne dla wszystkich producentów sprzętu oraz oprogramowania. Nie istniała możliwość uruchomienia desktopowej wersji Windows 10 na urządzeniu z procesorem ARM. Amerykanie zmienili ten trend pod koniec zeszłego roku, gdy po raz pierwszy zaprezentowali telefon działający pod kontrolą pełnoprawnych okienek.

Zaskoczenie było spore, jednak oczekiwania jeszcze większe. Takie rozwiązanie bez dwóch zdań posiada ogromny potencjał i może zrewolucjonizować rynek mobilny. W tym momencie pojawiało się jednak pytanie – jaki procesor podoła temu zadaniu? Z odpowiedzią przyszedł Qualcomm, który ustami swojego CEO – Steve Mollenkopf – potwierdził, że jeszcze w tym roku zadebiutuje sprzęt napędzany najnowszą jednostką Snapdragon 835.

„We have an opportunity to disrupt the existing suppliers of the PC and the datacenter. Our Snapdragon 835 is expanding into Mobile PC designs running Windows 10, which are scheduled to launch in the fourth calendar quarter this year. In the data center, we announced the collaboration with Microsoft and demonstrated Windows Server Running on our 10 nanometer Qualcomm Centriq processors, the first 10 nanometer server processors in the industry.”

Najprawdopodobniej urządzenie pojawi się na rynku w czwartym kwartale tego roku, a zatem powinniśmy się go spodziewać – najprawdopodobniej – dopiero w okolicach listopada oraz grudnia. Microsoft już we wrześniu planuje uruchomić proces aktualizacyjny do następnej gałęzi dystrybucji Windows 10 – Redstone 3 – i nie wykluczone, że niedługo po tym wydarzeniu otrzymamy urządzenie z pełną „10” na pokładzie.

Nie powinniśmy jednak oczekiwać masowej produkcji tego typu urządzeń. Na początku Microsoft musi rozeznać rynek oraz sprawdzić, jak takie rozwiązanie się przyjmie. Oczywiście z czasem tego typu sprzęt stanie się dużo bardziej popularny, jednak pojawia się kolejne pytanie – czy Amerykanie nie zdecydują się wykorzystać rozwiązania Intela?

Na rozwiązanie tych kwestii musimy jeszcze trochę poczekać. Dajcie nam koniecznie znać, co myślicie o tego typu przedsięwzięciu? Czekacie na urządzenie z pełnym Windows 10 na procesorach ARM? Czy takie rozwiązanie może być rewolucyjne? Zapraszamy do dyskusji!

źródło: MSpoweruser