windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Programy

To-Do – nowy pomysł Microsoftu na zarządzanie zadaniami

Po oficjalnym przejęciu aplikacji Wunderlist przez Microsoft w 2015 roku, stało się oczywiste iż w dłuższej perspektywie czasu na jego bazie powstanie inna usługa do zarządzania zadaniami. Tak też stało się wczoraj. Po długich, zamkniętych testach projekt Cheshire zmienił nazwę i przerodził się w aplikację To-Do.

Całość dalej ma status preview jednak już teraz bez problemu można pobrać aplikację mobilną na systemy iOS, Android, Windows 10 i co najważniejsze Windows 10 Mobile. Jest to o tyle istotne, że do tej pory (blisko 1,5 roku od premiery systemu) mobilne okienka nie miały możliwości ani aplikacji do obsługi zadań Microsoftu.

To-Do zaraz po zalogowaniu automatycznie pobiera nasze archiwalne zadania dodane w Outlooku desktopowym, poprzez stronę bądź aplikacjach na inne systemy. Od teraz też z ich poziomu będziemy mieli dostęp do zadań dodanych przez To-Do. Ale to nie koniec. Ręcznie możemy importować także zadania z wspomnianego już Wunderlista oraz usługi Todoist. W przypadku gdy zgromadzone tam dane są nieco bardziej złożone niż możliwości To-Do (przykładowo posiadają checklisty w ramach zadań) aplikacja zapyta nas w jaki sposób chcemy je przenieść.

Choć całość prezentuje się przejrzyście, a dodawanie zadań wraz z przypomnieniami jest bardzo wygodne, to jednak możliwości usługi są odczuwalnie ograniczone względem konkurencyjnych rozwiązań a nawet Wunderlista. Brakuje wspomnianych już checlist, bardziej złożonej struktury zadań, czy chociażby możliwości ich udostępniania i współdzielenia. Wiele z tych rozwiązań ma pojawić się z czasem. W wersji dla systemu Windows 10 Mobile nie znajdziemy również żadnego ułatwienia do szybkiego dodawania zadań ani za pomocą specjalnego kafelka, ani z poziomu centrum akcji.

Obecnie usługa Wunderlist dalej jest dostępna, jednak w dłuższej perspektywie skończy zapewne jak inne projekty przejęte przez Microsoft, a następnie zaadaptowane do ich ekosystemu. Zachęcamy do pobrania i testowania To-Do. Jak już wspomniałem to chyba jedyny sposób by z poziomu systemu Windows Mobile mieć dostęp do zadań dodawanych w innych programach Microsoftu. Aplikacja jest dostępna w sklepie Windows, zadaniami można zarządzać także z poziomu strony www.