windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Felieton Microsoft Notebooki Programy Promo Recenzje Urzadzenia Windows 10

Podsumujmy konferencję var Sovia = New Tech();

Kolejna organizowana przez Microsoft Polska konferencja „var Sovia = New Tech();” odbyła się w ubiegłą środę. Trzeba przyznać, że polski oddział amerykańskiej korporacji ma bardzo dobry zmysł organizacyjny, ponieważ konferencja – podobnie, jak poprzednio Build Tour 2016 – wypadła bardzo dobrze i moim zdaniem, uczestnicy z pewnością będą z zadowoleniem wspominać miniony event. Oczywiście nie obyło się bez drobnych mankamentów, które trzeba przytoczyć. Zapraszamy do naszego podsumowania konferencji var Sovia.

Na wstępie chcemy wyrazić serdeczne podziękowania dla Microsoft Polska za zaproszenie naszej redakcji na to wydarzenie. Z wielką przyjemnością udaliśmy się do Warszawy, aby wysłuchać o planach na przyszłość, jakie amerykańska korporacja prezentuje zarówno w kwestii globalnej, jak i na rynku polskim. Oczywiście nie ukrywamy, że liczyliśmy na poruszenie kwestii mobilnej, jednak ten temat poruszę w dalszej części tego materiału.

Organizacyjnie wszystko było dopięte na ostatni guzik. Widać, że polski oddział największego producenta oprogramowania komputerowego na świeci zna się na rzeczy, ponieważ to kolejna po Build Tour 2016 konferencja, którą jestem po prostu zachwycony. Dobór lokalizacji, jak najbardziej na plus – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – a także ogólne zagospodarowanie przestrzeni w środku. Muszę zauważyć, że pomimo obecności wielu osób, a była to przecież konferencja zamknięta, wewnątrz było sporo miejsca i nie było z tym większego problemu – mówię tutaj oczywiście o Sali konferencyjnej, gdzie przemawiali prelegenci.

Na wielki plus pokazy możliwości urządzeń HoloLens. Powiem szczerze, że spotkałem się z tym sprzętem (namacalnie) po raz pierwszy i jestem zachwycony. Oczywiście w tej chwili cena zdecydowanie mnie odpycha, jednak ogrom możliwości, jakie daje to urządzenie jest powalający. Myślę, że spokojnie możemy powiedzieć, że tego typu technologia jest naszą przyszłością i to bardzo nieodległą.

Tematyka

Sama nazwa konferencji wskazuje, czego ma ona dotyczyć. Mowa oczywiście o nowych technologiach, które systematycznie wkraczają w naszą codzienność. Bardzo ciekawi prelegenci zaprezentowali pomysły korporacji z Redmond na najbliższe lata i brzmiało to bardzo sensownie. Szczególnie przekonała mnie pierwsza sesja, podczas której omówione zostało medyczne zastosowanie HoloLens. Muszę przyznać, że ten pomysł jest naprawdę bardzo ciekawy i jestem niesamowicie ciekawy, jak sprawdzi się on w rzeczywistości.

W dalszym ciągu poruszano kwestie czysto programistyczne, wykorzystanie różnych środowisk programistycznych, sprawy typowo specjalistyczne. Nie zabrakło również botów oraz sztucznej inteligencji, nad którą pracuje Microsoft. Oczywiście, to jedynie pieśń przyszłości (mowa tutaj o zaawansowanych układach imitujących myślenie), jednak podstawy są i sprawują się w porządku.

Ponad to poruszona została kwestia chmury danych, a zatem sztandarowego produktu, o który Microsoft chce oprzeć pozostałe rozwiązania. Wykorzystanie Azure umożliwia w bardzo prosty sposób gromadzenie, zarządzanie, analizowanie oraz wykorzystywanie danych, co jest szczególnie istotne w kontekście postępującego świata z coraz większą ilością informacji.

Satya Nadella w Polsce

Wydaje mi się, że duże grono osób czekało właśnie na CEO Microsoftu. Wspominałem już, że to wydarzenie bez precedensu, ponieważ Satya Nadella pojawił się w Polsce po raz pierwszy i wspominał… O polskich firmach. Z wypowiedzi prezesa można wywnioskować, że był on bardzo ciepło nastawiony do naszego kraju i bardzo pozytywne wrażenie wywarło na nim wykorzystanie przez część naszych firm właśnie usług Azure.

Na pierwszy plan wysunięte zostały Wodociągi Wrocławskie, które w swojej pracy wykorzystują chmurę danych w połączeni z odpowiednimi czujnikami. Umożliwia im to jeszcze sprawniejsze zarządzanie infrastrukturą wodną w mieście. Prawdę mówiąc, nie wiedziałem o tym wcześniej, dlatego byłem zaskoczony, gdy temat został poruszony. Satya Nadella wyraził swoje nadzieje, że w przyszłości jeszcze więcej polskich firm zastosuje w swojej działalności możliwości płynące z wykorzystania Azure.

Oczywiście priorytetem korporacji jest w dalszym ciągu uczynienie komunikacji na linii komputer – człowiek jeszcze bardziej intuicyjną. Możemy mówić tutaj o małej rewolucji, która w konsekwencji zwiększy produktywność zarówno ludzi, jak i firm, ponieważ każda firma opiera się o rynek informatyczny.

Co z kwestią mobilna?

Właśnie to było największą – moim zdaniem – bolączką konferencji. Microsoft nie wspomniał ani słowem na temat produktów mobilnych, a część swoich prezentacji oparł o produkty konkurencyjne, między innymi: urządzenia z systemem Android (prezentacja Xamarin) czy z wykorzystaniem asystentki głosowej Cortana na urządzeniach z systemami iOS oraz Android.

Nie zapominajmy, że Microsoft tworzył swoją własną asystentkę właśnie z myślą o mobilnym Windowsie, nie o alternatywnych platformach. Oczywiście jesteśmy w stanie zrozumieć, że zyski płynące z udostępnienia tego oprogramowania konkurencji są o niebo lepsze od pozostawienia jej jedynie dla użytkowników Windows 10 Mobile, jednak warto byłoby chociaż wspomnieć o systemie Microsoftu przeznaczonym na telefony komórkowe.

Wygląda na to, że Amerykanie są świadomi klapy, jaką stała się najnowsza odsłona mobilnego Windowsa  i po prostu nie chcą jej dalej ciągnąć. Muszę tutaj jednak zwrócić uwagę, że wygląda to bardzo dziwnie, ponieważ nadchodząca pod koniec roku aktualizacja Redstone 3 ma przynieść sporo poprawek i nowości właśnie w kontekście mobilnym. Czyżbyśmy wtedy otrzymali coś nowego w tym temacie? Zobaczymy, w tym momencie nie mamy żadnych konkretnych informacji.

Podsumowując

Pod względem organizacyjnym możemy przyznać Microsoftowi najwyższą ocenę, ponieważ wszystko przebiegło bez problemu i z pewnością mogło zadowolić obecnych gości. Sytuacja wygląda identycznie, jeżeli mówimy o prelegentach, którzy prowadzili poszczególne panele. Polski oddział korporacji posiada już pewne doświadczenie w organizacji tego typu eventów i z pewnością w przyszłości możemy oczekiwać kolejnych w naszym kraju, ponieważ po prostu jest to dobrze robione. Tak trzymać, Microsofcie.

Liczymy, że w przyszłości usłyszymy nieco więcej na temat planów w dziedzinie mobilnej, jednak to kwestia nadchodzących miesięcy. Według nas, wszyscy developerzy obecni na konferencji mogli wynieść z niej wiele ciekawych informacji, które teraz będą mogli wykorzystać w swojej pracy.