windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Microsoft Programy Recenzje Urzadzenia Windows 10

Już niebawem Windows straci pozycję najpopularniejszego systemu operacyjnego?

Nikt nie zaprzeczy, że systemy mobilne to przyszłość, a bardzo szybki rozwój urządzeń przenośnych nie jest przypadkiem. Użytkownicy udowadniają, że coraz częściej wolą sięgnąć po telefon komórkowy, niż po komputer, który stał się bardziej symbolem pracy niż rozrywki. Jeszcze nie tak dawno sytuacja była zdecydowanie inna i nikt nie wyobrażał sobie, że systemy oparte na „większym” sprzęcie przestaną wieść prym, wręcz przeciwnie, sytuacja działała na korzyść tych drugich. W tym momencie, właśnie taki porządek rzeczy ulega pewnej zmianie i już niedługo może ulec przeobrażeniu.

Jeszcze nie tak dawno nikt nie pomyślałby, że urządzenie mobilne – w zamyśle telefon – może zastąpić komputer. Ten drugi kojarzył nam się z niedoścignioną szybkością, możliwościami oraz jakością pracy. Oczywiście w dalszym ciągu ma on sporą przewagę nad – coraz bardziej popularnymi – telefonami w kwestii sprzętowej. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy w dalszym ciągu wybierają komputery. W dobie życia w biegu, to co mniejsze, staje się coraz bardziej pożądane. Wszystko za sprawą możliwości pracy oraz podróży w jednym czasie. Właśnie ten aspekt wypada zdecydowanie na plus mniejszych „następców” tradycyjnych komputerów.

Z badań przeprowadzonych przez firmę StatCounter wynika, że to właśnie system mobilny Android w ostatnim czasie zyskuje najwięcej udziałów na rynku. Badania opierały się na sprawdzeniu, z jakiego systemu najczęściej przeglądamy Internet. Nie byłoby w tym niczego niesamowitego, gdyby nie fakt, że produkt Googla zaczyna deptać po piętach dla innego giganta – Windowsa – od Microsoftu. Taka sytuacja pokazuje nam, że z rynkiem mobilnym trzeba liczyć się coraz bardziej, ponieważ już niebawem może on stać się tym „pierwszym”.

Jeszcze pięć lat temu taka sytuacja, jaka ma miejsce dzisiaj, byłaby nie do pomyślenia. System Windows od amerykańskiego Giganta całkowicie dominował na rynku z udziałami na poziomie 82%. Warto wspomnieć, że w tym samym okresie Android notował zaledwie 2.2% udziałów. Zwróćmy uwagę, jak diametralnie zmieniła się sytuacja na przestrzeni ostatniej połówki dekady. Windows znacząco stracił i teraz posiada 38.6% wszystkich wejść – co jest wynikiem bardzo kiepskim, jak na giganta – oraz Android, który stale rośnie i coraz śmielej pręży muskuły przed dawnym hegemonem. Produkt Google posiada już 37.4% udziałów i raczej nikt nie przewiduje, że zwolni swoją ekspansję.

Dlaczego Windows tak bardzo stracił? Odpowiedź jest bardzo prosta. W ostatnich latach sprzedaż komputerów kolosalnie spadła, natomiast telefony w dalszym ciągu windują na rynkach sprzedaży. Oczywiście to jeszcze nie koniec i nawet biorąc pod uwagę zwalniającą tendencję sprzedaży, raczej nie powinniśmy się spodziewać jej całkowitego zatrzymania.

Jaki z tego morał? Rynek jasno pokazuje, że coraz większe znaczenie mają urządzenia mobilne, dlatego właśnie tego segmentu nie powinien zaniedbywać Microsoft. Przyszłość pokaże, co dalej z tego wyniknie, ale powinniśmy przygotować się na dalszy wzrost znaczenia telefonów i malejące udziały komputerów.

źródło: PCLab