windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Lumia Microsoft Nokia Urzadzenia Windows 10 Mobile

IDC przewiduje, że do 2021 roku Windows Phone całkowicie zniknie z rynku

Wszyscy dobrze wiemy, jak beznadziejnie prezentuje się sytuacja Windows Phone oraz Windows Mobile na rynku telefonów komórkowych. Problem polega na tym, że nie zapowiada się, aby cokolwiek w tej materii miało ulec poprawie. Tymczasem kolejne analizy przewidują dalsze spadki urządzeń od Microsoftu, aż do ich całkowitego zaniknięcia, co ma nastąpić już bardzo niedługo.

IDC opublikowało kolejny raport wraz z prognozami na następne 5 lat, a zatem od końca 2016 do 2021 roku. Przewidują one bardzo ciekawe tendencje rynku, jak chociażby spadek sprzedaży nowych urządzeń. Firma prognozuje, że obecny rok zakończy się ze wzrostem rynku na poziomie około 4.2%. Zbliża się natomiast czas sporego spadku, ponieważ w 2021 przewiduje się rozrost rynku – tylko – o około 3.1%. Już od pewnego czasu słyszymy, że obecnie znane urządzenia telefoniczne mogą wyjść z mody. Przez ostatnie lata rozwój technologii mobilnych postępował bardzo dynamicznie, dlatego w końcu musiał nastać punkt kulminacyjny, od którego wszystko zacznie spadać. Oczywiście nie będzie to skok nagły, jednak stopniowe zmniejszanie ekspansji doprowadzi w końcu do jej całkowitego wygaszenia.

Warto wspomnieć, że IDC publikuje raporty na podstawie obecnych tendencji, natomiast wszyscy bardzo dobrze zdają sobie sprawę, jak nieprzewidywalnym rynkiem jest ten mobilny. Niewykluczone, że prognozy ulegną nagłej zmianie w skutek przełomowych wydarzeń, jakim może być – należy zaakcentować słowo „może” – opublikowanie nowego urządzenia z Windows 10 na pokładzie.

W chwili obecnej prognozy dla platformy Windows Phone oraz Windows Mobile nie są pozytywne. Microsoft znajduje się w głębokiej defensywie i według IDC już niedługo może całkowicie zniknąć z rynku. Oto, co na ten temat napisała firma:

Windows Phone continues to decline as a share of the smartphone space as many OEMs have given up producing phones for the platform. As a result, IDC expects 2017 volumes to decline 69.5% to just 1.8 million units. It is unclear at this time if Microsoft has a clear plan to persuade OEMs to get back on board with the platform, or if it plans to release a device itself like it did with Surface devices. Until this production question is addressed, IDC doesn’t see a clear path to turning around the platform.

Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja uległa poprawie, wiec możemy spodziewać się, że według przypuszczeń już w 2021 roku, Windows Phone nie będzie miał żadnych udziałów w rynku. W dalszym ciągu aktywnych zostanie sporo urządzeń, jednak z pewnością nie będą one w stanie konkurować z hegemonami, jakimi są Android i iOS.

Dajcie znać, co myślicie na ten temat? Waszym zdaniem, można było się tego spodziewać? Jak rozwinie się sytuacja? Czekamy na wasze komentarze.

źródło: MSpoweruser