windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10

Windows 10 pozwoli na blokowanie instalacji aplikacji niepochodzących ze Sklepu Windows

Pod koniec ubiegłego tygodnia wydane zostały nowe kompilacje Windows 10 w programie Windows Insider i pomimo tego, że teoretycznie nie powinny one zawierać nowości, pojawiło się coś, czego nie zastaliśmy w poprzednich wersjach Windows 10.

Mowa o blokadzie instalacji aplikacji, które nie pochodzą z zaufanego źródła, w tym przypadku chodzi o Sklep Windows.

Przechodząc do ustawień aplikacji natkniemy się na 3 nowe opcje dotyczące pozwolenia na instalacje aplikacji na naszym PC.

Posiadając uprawnienia administratora ustawić możemy z jakiego źródła aplikacje mogą być instalowane na PC.

  1. Allow apps from anywhere – tu instalować możemy dowolne aplikacje zarówno te ściągane ręcznie ze stron www jak i ze sklepu.
  2. Prepher apps from the Store, but allow apps from anywhere – podobnie jak powyżej, z tym że otrzymamy komunikat o tym, że zalecane są instalacje ze Sklepu Windows.
  3. Allow apps from the Store only – w przypadku wybraniu tej opcji możemy instalować aplikacje jedynie ze Sklepu Windows.

W przypadku próby instalacji aplikacji nie ze sklepu naszym oczom ukaże się taki oto komunikat:

Opcja standardowo jest wyłączona jednak w dowolnym momencie można ją włączyć w ustawieniach. Zapewnić może dodatkowe bezpieczeństwo w przypadku komputerów firmowych zarządzanych przez zewnętrznych administratorów. Opcja raczej nie przydatna w użytku domowym, jednak kto wie jakie zastosowanie znajdzie w niej „typowy Kowalski” 😉

Źródło: windowscentral