windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Lumia Microsoft Urzadzenia Windows 10 Mobile

W Windows 10 Mobile wykryto błąd bezpieczeństwa, umożliwiający przeglądanie wykonanych zdjęć z zablokowanym urządzeniem

Windows 10 Mobile słynie z bezpieczeństwa, właśnie dla tego został okrzyknięty jednym z najlepiej zabezpieczonych systemów mobilnych. Głównie to zadecydowało, że HP wybrało tę platformę dla swojego biznesowego flagowca Elite x3. Czy to oznacza, że w produkcie Amerykanów nie ma błędów bezpieczeństwa? Niestety nie. Okazuje się, że istnieje bardzo prosty sposób, aby obejść zabezpieczenia – kod pin oraz Windows Hello – i móc przeglądać zgromadzone na urządzeniu zdjęcia.

Wielu użytkowników wybierając platformę Microsoftu kierowało się względami bezpieczeństwa. Internetowi znawcy coraz częściej wzdychają nad kolejnymi „robakami” pojawiającymi się na najpopularniejszą platformę, jaką jest bez wątpienia Android. Wydawałoby się, że produkt Amerykanów jest wolny od tego rodzaju doświadczeń i rzeczywiście liczba wirusów mogących zaszkodzić konsumentowi jest znikoma.

Problem pojawił się jednak w samym systemie, który posiada niezwykle prosty błąd, umożliwiający obejście nałożonych na urządzenie zabezpieczeń i nieautoryzowane przeglądnie zgromadzonych zdjęć. Po raz pierwszy o problemie poinformowała brazylijska strona WindowsTeam, przekazując szczegóły zaistniałej sytuacji.

Błąd został odkryty przez Wallacea Micheala, zauważył on, że istnieje bardzo prosty sposób, umożliwiający każdemu dostanie się do zgromadzonych na urządzeniu zdjęć, bez konieczności odblokowywania go. Wiążę się to z tym, że nawet telefony zabezpieczone kodem Pin czy systemem weryfikacji Windows Hello nie są bezpieczne. Wszystko odbywa się z pominięciem zasad autoryzacji dostępu. Microsoft popełnił ogromną gafę i teraz będzie musiał się poprawić.

Poniższy filmik prezentuje sposób dostania się do zdjęć zgromadzonych na urządzeniu:

Jak widać proces „włamywania” się do galerii, wcale nie jest taki skomplikowany. W bardzo prosty sposób, wykonując zaledwie kilka kroków, możemy przeglądać zdjęcie na zablokowanym sprzęcie. Wiadomo, że problem został już zgłoszony do Microsoftu i trwają pracę nad jego wyeliminowaniem. Najprawdopodobniej w najnowszej udostępnionej kompilacji nie spotkamy się z tym zagrożeniem.

Zwróćcie uwagę na bezpieczeństwo waszych zdjęć przed następną aktualizacją Windows 10 Mobile. Dla przeciętnego użytkownika nie musi to być ogromne zagrożenie, jednak jeżeli chodzi o klientów biznesowych, ryzyko znacznie rośnie.

UPDATE! Błąd nie występuje już w wersji testowej Windows 10 Mobile w programie Windows Insider.

źródło: MSpoweruser