windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10

Światło nocne (Night light) w Windows 10 – co to jest i jak działa?

Night light to nowa opcja w systemie Windows 10, która dostępna jest wraz z aktualizacją nazwaną Creators Update. Początkowo funkcja nazwana została Blue light, gdyż jej zadaniem jest własnie redukcja niebieskiego światła emitowanego przez ekrany naszych komputerów.

W jednej z kolejnych aktualizacji Microsoft zmienił nazwę funkcji na Night light, gdyż opcja ta pozwala nam bardziej komfortowo korzystać z komputera własnie po zmroku.

Jakie jest założenie tej opcji i co tak właściwie ona robi?

Night light pozwala nam automatycznie dostosować temperaturę koloru białego emitowanego przez nasz ekran, redukując tym samym światło niebieskie, które niekorzystnie wpływa na nasz organizm kiedy korzystamy z komputera przed snem. Standardowo wyświetlane światło ekranowe (o temperaturze 6500 K) zostało „zaprojektowane” tak, aby jak najlepiej używało się komputera w ciągu dnia, przy świetle słonecznym/dziennym, jednak używając takiego światła w nocy „naświetlamy” nasze oczy światłem dziennym wysyłając sygnał do mózgu, że jest dzień. Wpływać to może niekorzystnie na sen, a jeżeli używamy komputera bezpośrednio przez snem, możemy mieć problemy z niezaśnięciem.

Funkcja Night light bazując na naszym położeniu geograficznym oraz znając czas zachodu słońca potrafi automatycznie zmienić kolor emitowanego białego światła na cieplejszy, a tym samym zmniejszyć ilość niebieskiego światła wpadającego do naszych oczu. Zakres temperatur możemy dowolnie modyfikować suwakiem dostępnym w opcjach światła nocnego.

Oprócz automatycznej zmiany, która obecnie nie działa jeszcze idealnie mamy też opcję ręcznego ustawienia godzin działania światła nocnego lub nawet ręcznego włączenia i wyłączenia funkcji za pomocą przycisku, który standardowo dostępny jest w Centrum Akcji w Windows 10.

Jeżeli jesteście zainteresowani tą funkcją a nie macie jeszcze zainstalowanej najnowszej wersji Windows 10, możecie uzyskać podobny (lub nawet lepszy) efekt za pomoca aplikacji Flux, którą Paweł opisał w tym artykule.


Game mode w Windows 10 – co to jest i jak działa?