windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Programy Windows 10 Mobile

Yanosik Connect – czy i jak działa z Windows Phone?

Po jednej z ubiegłorocznych aktualizacji aplikacji Yanosik na Windows Phone pojawiła się nowość, a mianowicie współpraca z narzędziem diagnostycznym Yanosik Connect. Czym jest aplikacja Yanosik zapewne większość z was już wie, jeżeli nie, w skrócie wyjaśniamy, że jest to nawigacja z funkcją omijania korków oraz informowania o różnego rodzaju „niebezpieczeństwach” na trasie naszego przejazdu.

Jak wspomniałem wcześniej, owa nawigacja otrzymała wsparcie Yanosik Connect, czyli komunikację z urządzeniem diagnostycznym, które możemy wpiąć w gniazdo ODB II w naszym aucie. Po wpięciu urządzenia do auta aplikacja łączy się z nim za pośrednictwem BT, dzięki czemu (jak informuje producent) możemy:

 • samodzielnie kasować błędy silnika,
 • szybko i łatwo przeprowadzić diagnostykę wstępną pojazdu,
 • otrzymać dostęp do danych historycznych,
 • otrzymać wgląd w takie dane jak:
  – obroty silnika,
  – temperatura chłodnicy,
  – obciążenie silnika,
  – kody błędów,
  – inne parametry.

Aplikacja Yanosik jest bezpłatna, urządzenie Yanosik Connect do wpięcia w auto kosztuje 99 zł na stronie producenta. To tyle teorii, jak to wygląda w praktyce?

Do testów narzędzia przymierzałem się już wcześniej, jednak szczerze przyznać muszę, że szkoda mi było 99 zł na kostkę ODBII, a producent niestety nie chciał dostarczyć urządzenia na testy. Udało się jednak nabyć Yanosik Connect w „promocji” na Allegro, odżałowałem parę dyszek i kupiłem to coś.

Połączenie przebiegło bez problemu, choć przyznać muszę, że zdążyłem pokonać kilometr zanim się w pełni skonfigurowało (niestety konfiguracja trwa za każdym razem po uruchomieniu aplikacji – głupota). Okno główne Yanosik Connect wygląda jak poniżej:

Wszystko zadziałało całkiem sprawnie, opóźnienie w pokazywaniu danych jest bardzo małe. Jest tylko jeden mały problem, gdzie mogę sprawdzić to o czym pisze producent: diagnostyka pojazdu (kody błędów), dane historyczne, kasowanie błędów, inne parametry? Jakie? Gdzie?

No właśnie, tu zaczyna się problem, bo okazuje się, że użytkownik urządzenia z Windows Phone za 99 zł kupić może narzędzie pokazujące obroty silnika, obciążenie silnika oraz temperaturę chłodnicy – w praktyce wszystko poza obciążeniem silnika każdy ma na desce rozdzielczej swojego auta. Podsumowując: 99 zł za wskaźnik obciążenia silnika?

Przeszukałem ustawienia aplikacji, być może reszta opcji jest gdzieś schowana. Niestety, nic nie udało mi się znaleźć. Wystosowałem zatem maila do producenta z zapytaniem jak wygląda obsługa tego sprzętu na Windows Phone, odpowiedzi niestety jeszcze nie otrzymałem, jak tylko się pojawi zaktualizujemy artykuł.

Tu zakończę wpis, gdyż może niepotrzebnie musiałbym skrytykować producenta za napis „obsługa Windows Phone”. Poczekajmy na oficjalne stanowisko Yanosika.


Na szczęście Yanosik Connect jest standardowym urządzeniem korzystającym z protokołu OBD II, a co za tym idzie, obsłużyć go możemy dowolną aplikacją ze sklepu Windows obsługującą ten standard. To już jednak temat na kolejny artykuł.

Jeżeli zastanawialiście się nad zakupem tego sprzętu od Yanosika, wstrzymajcie się trochę, być może Windows Phone po prostu nie nadaje się do obsługi tego narzędzia.