windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10

Windows 10 Cloud – czy będzie to nowa wersja systemu od Microsoftu do walki z Chrome OS?

Windows 10 Cloud – nazwa ta zaczęła pojawiać się w plikach systemowych w najnowszej kompilacji testowej systemu Windows 10. Czym jest 'cloudowa' odmiana Windows 10, czy w ogóle ma coś wspólnego z chmurą i po co Microsoft tworzy kolejną wersję Windows 10? Na te pytania stara się odpowiedzieć Mary Joe Foley na łamach zdnet.com.

Jak informuje The Walking Cat na swoim profilu na Twitterze w Windows 10 w kompilacji 15003 pojawiają się wzmianki o dwóch nowych edycjach systemu Windows 10: Cloud i CloudN. Czym one właściwie będą? Nazwa może nasuwać skojarzenia z wersją streamowaną z serwerów Microsoftu (Azure) lub może wersja subskrypcyjną działającą na zasadzie Office 365.

Mary Joe Foley powołując się na swoje źródła informuje, że nie będzie to ani jedna ani druga opcja.

Windows 10 Cloud to bardzo uproszczona wersja systemu Windows 10, na którym uruchomić będzie można jedynie aplikacje Universal Windows Platform czyli tzw uniwersalne. Mówiąc prościej, zainstalować będzie na nim można jedynie to, co znajdziemy w sklepie Windows. Windows 10 Cloud może być zatem czymś podobnym do Windows RT, który jak wiemy, nie odniósł niestety sukcesu.

Po co zatem Microsoftowi system, który raz się już nie sprawdził i patrząc na aplikacje w sklepie Windows istnieje duże prawdopodobieństwo, że historia się powtórzy? Windows 10 Cloud ma być prawdopodobnie narzędziem Microsoftu do walki z Chromebookami i ChromeOS, który jest intensywnie promowany przez Google.

Firma nie komentuje tych doniesień i na dzień dzisiejszy nie mamy pewności czym jest Windows 10 Cloud i po co Microsoftowi taka wersja systemu. Jak informuje Mary Joe Foley nowa wersja systemu zostanie zaprezentowana wraz z aktualizacja Creators Update, która planowana jest na kwiecień tego roku.