windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Felieton Microsoft Urzadzenia Windows 10

Czy Windows 10 to rzeczywiście najlepszy system w historii Microsoftu?

Windows 10 znaczy dla Microsoftu bardzo dużo, o czym firma dała wyraz niejednokrotnie. Możemy powiedzieć, że właśnie najnowszy software Amerykanów jest w pewnym sensie wyjątkowy. Stale rozwijany, nawet po premierze, wciąż dostarcza użytkownikom wiele radości. Korporacja z Redmond stwierdziła, że jest to najlepszy system stworzony do tej pory. Jak jest naprawdę? Zapraszam do dyskusji, czy „10”, to naprawdę przełomowe oprogramowanie, które zapisze się złotymi zgłoskami w historii informatyki?

Od dnia premiery Windows 10 minęło już niemal półtora roku. Przez ten czas system był wielokrotnie aktualizowany, rozszerzano jego możliwości oraz wprowadzano ciekawe rozwiązania. Musimy przyznać, że jest to sytuacja bardzo ciekawa i niecodzienna, że oprogramowanie – zwłaszcza od Microsoftu – otrzymuje tyle poprawek oraz nowości (w tym niektóre bardzo radykalne). Do tej pory za wyjątkiem Windows 8.1 nie zdarzyło się, aby jakikolwiek system operacyjny został tak radykalnie rozbudowany już po samej premierze.

Nie powinno nikogo dziwić, że Microsoft uważa najnowszy system za swoje najlepsze dzieło. Musimy w tym momencie zauważyć, że jest to najprawdopodobniej ostatni Windows, jaki w ogóle wyszedł, a reszta będzie opierał się na stałych aktualizacjach właśnie do „10”, która stanowi ostatni element układanki.

Nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądał model dystrybucji Windowsa, bowiem teorii jest tak wiele, jak ludzi, którzy je wygłaszają. Niektórzy podejrzewają, że wprowadzony zostanie model abonamentowy, bowiem jednorazowy zakup oprogramowania nie będzie już wystarczający. Niewykluczone też, że za dostęp do poszczególnych – rozszerzonych – funkcji Microsoft każe sobie zapłacić. W tej chwili korporacja ma kilka wytyczonych dróg i z pewnością równomiernie chce rozwijać każdą, jednak bez wpływów z systemu Windows – notabene najbardziej dochodowego – kwestia finansowa Amerykanów może wyglądać nienajlepiej.

Czy Windows 10 osiągnął sukces?

Pierwszy okres zaraz po oficjalnej premierze – lipiec 2015 – nie był dla nowego systemu najlepszy. Microsoft intensywnie pracował nad dwoma wielkimi projektami, zarówno desktopowym jak i mobilnym. Skończyło się to ogromną ilością błędów i niedopracowaniem, na które narzekali użytkownicy. Od tamtej pory system stale się rozwija i eliminuje kolejne problemy, a przez to staje się coraz lepszy i goni swojego największego konkurenta – Windows 7.

Statystyki pokazują, że w tym momencie właśnie starsze oprogramowanie traci na rzecz nowego Windows 10. Użytkownicy powoli nabierają przekonania, że to właśnie nowe faktycznie jest lepsze. Proces migracji powinien przyspieszyć fakt, że już niebawem Windows 10 w aktualizacji Creators Update otrzyma wiele ciekawych udogodnień oraz nowości, na jakie nie mogą liczyć użytkownicy starszych wersji oprogramowania.

Przedstawione statystyki pochodzą z badania gemius Traffic, który tworzy ranking na podstawie liczby odsłon danej witryny z wykorzystaniem poszczególnych systemów operacyjnych. W tym wypadku dotyczy to jedynie użytkowników z Polski. Zwróćmy uwagę na rosnące udziały Windows 10 w stosunku do malejącego Windows 7.

Jedna z najlepszych zagrywek marketingowych w historii

Na temat najnowszego systemu z Redmond debaty toczyły się na długo przed samą premierą. Zastanawiano się, jak będzie wyglądał, ile nowych możliwości wniesie. Amerykanie osiągnęli sukces psychologiczny, jeszcze przed wydaniem nowej odsłony Windowsa. Ogromna w tym zasługa także dla programu Windows Insider, który umożliwił użytkownikom dostęp do testowych wersji systemu.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o genialnej kampanii marketingowej, przeprowadzonej przez Microsoft. Korporacja z Redmond zdecydowała się przez rok udostępniać swoje oprogramowanie za darmo – tak za darmo – dla wszystkich chętnych, posiadających wcześniej aktywowaną kopię Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1. Takiej zagrywki rynek mobilny jeszcze nie widział i trzeba przyznać, że przynosiła ona zamierzony efekt. Zabrakło jedynie dopracowania systemu, a wszystko skończyłoby się spektakularnym sukcesem.

Statystyki mówią same za siebie

Okres półtora roku wystarczył, aby Windows 10 zbudował sobie bardzo mocną pozycję na rynku. Statystyki są naprawdę imponujące, bowiem oprogramowanie odpowiada za ponad 300 milionów urządzeń, w tym również telefonów komórkowych, tabletów oraz konsol Xbox. Sklep Windows odwiedzany jest średnio 5 miliardów razy na dobę, a asystentka głosowa Cortana – dobrze znana z telefonów komórkowych – udziela odpowiedzi na przeszło 6 miliardów zapytań. Te liczby są imponujące, nie powinien nas, zatem dziwić fakt, że Amerykanie właśnie Windows 10 uważają za swoje najlepsze dzieło.

Na rynku polskim Windows 10 ciągle buduje swoją pozycję, a Windows 7 traci udziały, o tyle w światowym zastawieniu wygląda to nieco inaczej. Wyścig o fotel lidera jest tutaj szczególnie zażarty, ponieważ obie wersje stale powiększają liczbę użytkowników. Po półtora roku najnowsze oprogramowanie od Microsoftu posiada niemal 25% udziału w rynku systemów operacyjnych, wyprzeda je jedynie Windows 7, który jest niekwestionowanym liderem z ponad 40% udziałów.

Stale rozwijany…

Wspominałem o tym wielokrotnie, jednak teraz chciałbym poruszyć to nieco szerzej. Właśnie kwestia wsparcia oraz wprowadzania nowych opcji jest najważniejszą przewagą, jaką posiada Windows 10 nad starszym Windows 7. W przypadku tego drugiego nie możemy liczyć na żadne nowe funkcje, natomiast najnowsze oprogramowanie ciągle jest kreowane, a nowości i smaczków nie brakuje. Microsoft postanowił zrewolucjonizować rynek systemów komputerowych i wychodzi mu to bardzo dobrze. Strategia polegająca na udoskonaleniu relacji człowiek – komputer zmierza we właściwym kierunku i powoli staje się naszą rzeczywistością.

Podsumowując

Uważam, że Windows 10 jest najlepszym systemem, jaki Microsoft zdecydował się wypuścić na rynek. Stale rozwijany, z dobrą bazą aplikacji UWP (Universal Windows Platform) oraz ze wsparciem na długie lata. Użytkownicy są zadowoleni z tego systemu, o czym świadczą zwiększające się udziały najnowszego systemu. Trzeba przyznać, że kampania marketingowa przeprowadzona przez Microsoft była naprawdę bardzo dobra i być może to właśnie ona wpłynęła na taki, a nie inny sukces nowego Windowsa.

Dajcie znać, co wy myślicie na ten temat, drodzy użytkownicy. Korzystacie z Windows 10, czy może pracujecie jeszcze na starszym Windows 7? Jakie są wasze opinie o najnowszym oprogramowaniu od Microsoftu? Czekamy na wasze komentarze. Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat.