windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10 Windows 10 Mobile

Jeden, wspólny interfejs dla Windows 10 PC, Mobile i Xbox to cel Microsoftu na najbliższy czas

Czytając tytuł artykułu pewnie nie jeden z was zastanawiał się o co chodzi, przecież Windows 10 na PC i Mobile ma już wspólny interfejs, wszędzie obecne są ruchome kafle, menu ustawień jest identyczne, przeglądarka i wiele aplikacji systemowych wyglądają niemal identycznie. Co zatem jeszcze można poprawić, aby Windows 10 obecny na PC, telefonach i konsoli Xbox to był ten sam jeden, wspólny system?

Do ciekawych informacji dotarł portal WindowsCentral.com, który powołując się na swoje źródła twierdzi, że Microsoft ma w niedalekich planach poczynienie kolejnych kroków, które sprawią, że wizja „One Windows” stanie się jeszcze bardziej realna. Wszystko za sprawą adaptable Windows Shell, czyli elastycznej powłoki Windows, którą można nazwać po prostu adaptacyjnym interfejsem Windows.

Używając określenia interfejs, mamy na myśli wizualną stronę systemu, która pozwala nam wyświetlać żądane informacje i kontrolować nasz system, czy to dotykowo, czy za pomocą myszki i klawiatury. Jeszcze prościej rzecz ujmując chodzi o Menu start, Pasek zadań, Ustawienia, Pulpit i pozostałe elementy systemu, za pomocą których kontrolujemy urządzenie.

Obecnie nie są one do końca spójne, korzystając np: z Eksploratora plików na telefonie, komputerze czy konsoli mamy do czynienia z trzema różnymi widokami, takiej sytuacji chce uniknąć Microsoft tworząc adaptable Windows Shell, czyli spójny interfejs zależny od wielkości ekranu.

Composable Shell lub CSHELL

Funkcja, która wewnętrznie nazwana została „Composable Shell” lub „CSHELL” pozwalać ma na dopasowanie widoku w czasie rzeczywistym do urządzenia, na którym właśnie korzystamy z Windows 10.

Idea spójnego, auto-dopasowującego się interfejsu wpisuje się w wizję One Windows i przyszłych urządzeń mobilnych pracujących na pełnej wersji systemu Windows 10. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie to, o czym wielu z naszych czytelników wspominało w komentarzach, czyli na urządzeniu mobilnym dostępny będzie pełny Windows 10 i podczas korzystania z niego w trybie telefonu na małym ekranie wszystko będzie dopasowane, tak aby zapewnić komfort korzystania z urządzenia. W przypadku podłączenia sprzętu do zewnętrznego odbiornika, interfejs zostanie odpowiednio przeskalowany do większej wielkości ekranu. Być może będzie to właśnie ulepszony tryb Continuum, gdyż jak wiemy z wcześniejszych wiadomości, Microsoft cały czas intensywnie rozwija tę opcję.

Nie wiemy póki co kiedy będziemy mogli zobaczyć nowy interfejs w akcji, z pewnością nie będzie to w najbliższej aktualizacji Windows 10 Creators Update (Redstone 2), ale kto wie, czy zmiany nie zaczną pojawiać się w Redstone 3, które ma przynieść sporo zmian dla Mobile i nowy projekt wyglądy Windows 10 znany pod nazwą Neon.

Póki co musimy uzbroić się w cierpliwość, jednak wydaje mi się, że wiosna i lato 2017 to może być bardzo interesujący okres dla całego ekosystemu Windows.