windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10 Windows 10 Mobile

Zobacz jakie dane gromadzi o tobie Microsoft i zdecyduj co może o tobie wiedzieć

Prywatność i Windows 10 to kwestie szeroko dyskutowane na portalach i forach internetowych. Jedni godzą się z polityką stosowana przez giganta i kolekcjonowaniem sporej ilości danych, inni, pomimo zapewnień o anonimowości zbieranych danych próbują się przed tym chronić wyłączając wszystkie możliwe funkcje zbierania danych.

Microsoft bazując na informacji zwrotnej od użytkowników postanawia ułatwić zadanie wszystkim tym, którzy nie chcą przekazywać informacji o sobie do firmy z Redmond.

Firma poinformowała o uruchomieniu specjalnej strony www, na której po zalogowaniu na konto, sprawdzić możemy jakie dane posiada o nas Microsoft. Co więcej, dane możemy również wykasować. Na stronie znajdziemy informacje na temat naszej lokalizacji, historii przeglądania stron www za pośrednictwem przeglądarki Microsoftu, historii naszych wyszukiwań przez Bing, aktywności z użyciem Cortany i aktywności związanej ze zdrowiem. Strona dostępna jest pod adresem https://account.microsoft.com/privacy#/. To pierwszy krok mający zapewnić większą prywatność, ale nie ostatni.

Kolejnym elementem będzie wprowadzenie mechanizmu pozwalającego z poziomu urządzenia zadecydować jakie dane może zbierać o nas MS, a do których dostępu mieć nie będzie. Wszystko to za sprawą zmian jakie wejdą w Windows 10 Creators Update. Użytkownik będzie miał możliwość udostępnienia danych lub zabrania dostępu do nich za pomocą prostego kreatora, który poinformuje z czym wiąże się wyłączenie przesyłania informacji o nas. Zmiany wprowadzone zostaną w jednej z nadchodzących kompilacji Windows 10 w programie Windows Insider, użytkownik otrzyma wtedy powiadomienie o konieczności ponownego ustawienia zabezpieczeń prywatności.

Co sądzicie o wprowadzanych zmianach? Czy przekonają one malkontentów do zaufania Microsoftowi, czy może to kolejna PR’owa zagrywka ze strony firmy, która zaczyna dostrzegać problem? Dajcie koniecznie znać w komentarzach co myślicie o tej sytuacji.