windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Microsoft Promo Urzadzenia Windows 10 Windows 10 Mobile

Microsoft pracuje nad rozbudowanym „Universal Docking”. Pierwsze nowości już w aktualizacji Creators Update

Jaka może być przyszłość Microsoftu? W tej chwili niezwykle ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ korporacja prowadzi wiele różnych projektów, różniących się od siebie właściwie wszystkim. W ostatnim czasie dominuje przede wszystkim chęć unowocześnienia relacji człowiek – komputer, a to pociąga za sobą szereg innych działań, jak chociażby ulepszanie funkcji Windows Hello czy wsparcie dla Windows Ink. To jednak nie wszystko, a Satya Nadella wspomina o nowej mobilności, która powinna na stałe zagościć wśród użytkowników urządzeń elektronicznych. W tym momencie pojawia się koncepcja „Universal Docking”.

Microsoft nie tak dawno zaprezentował rozwiązanie, które jest przełomowe. Oczywiście wymaga jeszcze sporego dopracowania, jednak chęć z jaką inni producenci podłapali to rozwiązanie sugeruje, że z pewnością jest to inwestycja długoterminowa. Chodzi o funkcję Continuum zastosowaną w najnowszych urządzeniach mobilnych z systemem Windows 10 Mobile na pokładzie. Wraz z tym rozwiązaniem pojawiły się urządzenia, których celem było umożliwienie komfortowej pracy z wykorzystaniem nowego trybu. Pojawiły się Docki.

Dock, czyli urządzenie – tudzież przejściówka – która umożliwia nam połączenie różnych peryferiów (mysz, klawiatura, monitor…) z naszym telefonem. Dzięki temu podniesiemy funkcjonalność trybu Continuum i faktycznie nabierze on ciekawych możliwości. Ta definicja ulega jednak pewnej zmianie i nie wykluczone, że już niedługo będzie ona całkowicie inna…

Na konferencji WinHEC w 2016, Microsoft zaprezentował swoją wizję „Universal Docking”, który swoim zasięgiem obejmie nie tylko telefony, ale także tablety i laptopy. Przeniesie sposób zarządzania peryferiami na zupełnie inny poziom. Amerykanie wspomnieli o Docku łączonym za pomocą połączenia bezprzewodowego Wi-Fi oraz – tradycyjnego – z wykorzystaniem portu USB-C.

Już najbliższa aktualizacja Creators Update przyniesie sporo nowości w dziedzinie „Universal Docking”. Microsoft planuje wprowadzić funkcję 802.11ad Docking wraz ze wszystkimi nowościami (Redstone 3 oraz wersje późniejsze).

Wróćmy jednak do tego, co przyniesie nam najbliższa zbliżająca się gałąź dystrybucyjna, czyli Redstone 2. Amerykanie planują oddać w ręce użytkowników część nowego UI oraz kilka nowości, które z pewnością zadowolą nawet wybrednych konsumentów. Oczywiście nie wszystko zostanie dostarczone od razu, a na część udoskonaleń przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Dajcie znać, co myślicie o nowych pomysłach Microsoftu i jak może to wpłynąć – waszym zdaniem – na komunikację człowieka z maszyną oraz wzrostem mobilności samych urządzeń. Moim zdaniem funkcja „Universal Docking” może mieć bardzo ciekawe zastosowanie z telefonami na których zainstalowany zostanie Windows 10. Być może oznacza to przełomowy sposób korzystania z komputerów, telefonów i tabletów? Czekamy na wasze opinie.

źródło: MSpoweruser