windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności HP Microsoft Samsung Surface Phone Urzadzenia Windows 10

W sieci pojawiła się specyfikacja pierwszego procesora ARM, na którym można uruchomić Windows 10

Konferencja WinHEC 2016 była pod pewnymi względami przełomowa. Microsoft zapowiedział, że już niebawem – jeszcze w roku 2017 – będzie możliwe uruchomienie pełnej wersji systemu Windows 10 na procesorach typu ARM, wykorzystywanych w telefonach komórkowych. Nikomu wcześniej nie udało się dokonać tej sztuki i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, korporacja z Redmond zostanie w tej dziedzinie pionierem. Nie ma się jednak co łudzić. Takie rozwiązanie będzie dostępne jedynie dla najmocniejszych sprzętów, a to wiąże się ze sporym wydatkiem potencjalnych konsumentów. Tymczasem do sieci wyciekła specyfikacja techniczna procesora, który będzie zdolny pracować pod kontrolą Windows 10.

Qualcomm jest jedną z największych i z pewnością najlepiej rozpoznawalną firmą produkującą jednostki centralne dla telefonów komórkowych. Już od wielu lat, właśnie ten producent wyznacza standardy, jeżeli chodzi o najnowsze rozwiązania związane z SoC. Nic więc dziwnego, że Microsoft zdecydował się prowadzić testy pełne wersji Windows 10 w nowym środowisku – telefonów komórkowych – właśnie bazując na procesorze Snapdragon.

Już w trakcie trwania konferencji WinHEC 2016 pojawiały się głosy, że jedynie najnowsze procesory ze stajni Qualcomm będą w stanie podołać zadaniu, jakie postawi przed nimi pełna wersja systemu operacyjnego od Microsoftu. Premiera nowego procesora przygotowywana była na konferencję CES 2017, która niebawem rozpocznie się w Las Vegas. Tymczasem do sieci wyciekła specyfikacja najnowszego Snapdragona 835, czyli flagowego procesora na ten rok.

SoC zostanie wykonany w 10-nanometrowym procesie FinFET. Wiadomo, że produkcją Snapdragona 835 zajmie się nie kto inny, jak Samsung. Procesor posiadał będzie osiem rdzeni Kryo 280, podzielone na dwa klastry po cztery rdzenie. Pierwszy z nich działał będzie z maksymalnym taktowaniem do 2,45 GHz na rdzeń, natomiast drugo do 1,9 GHz na rdzeń, przy czym częściej wykorzystywany ma być wolniejszy klaster. Najprawdopodobniej nie będzie możliwości współdziałania obu zestawów w jednej chwili. Właśnie w przypadku drugiego z klastrów zwiększono pamięć L2 do 1 MB, co ma skutkować poprawą wydajności całego układu.

Nowy procesor ma cechować się średnio o 20% wyższą wydajnością od ubiegłorocznego Snapdragona 821 oraz ma zużywać blisko 50% mniej energii niż Snapdragon 801. Sercem graficznym układu jest Adreno 540, czyli udoskonalona wersja Adreno 530 (wydajność na poziomie + 25%). Jest to pierwszy procesor z modemem LTE kat. 16, z transmisją danych sięgającą 1Gbps.

Zapewne więcej na temat nowego procesora usłyszymy na konferencji CES 2017, która odbędzie się już niebawem. Wszyscy niecierpliwie oczekujemy, kiedy Microsoft pokaże urządzenie z Windows 10, wykorzystujące właśnie ten układ. Oczywiście niewykluczone, że desktopowy system uruchomimy na zeszłorocznym flagowcu – HP Elite x3. Wszyscy dobrze pamiętamy, że wykorzystuje on procesor Snapdragon 820, więc być może i ta jednostka będzie w stanie poradzić sobie z nowymi zastosowaniami.

źródło: Komputer świat