windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Lumia Microsoft Urzadzenia Windows 10 Windows 10 Mobile

Microsoft wstrzymuje sprzedaż urządzeń Lumia. Czy to już ostateczny koniec linii?

Wiadomość o zakończeniu produkcji telefonów Lumia był z pewnością ciosem dla wielu użytkowników platformy Windows. Oczywiście spodziewaliśmy się, że nastąpi to już niedługo – wyznaczono granicę końca roku – jednak nie każdy chciał dopuścić do siebie myśl, że już niedługo pożegnamy nasz „ulubiony” sprzęt. Tymczasem Microsoft oficjalnie zakończył sprzedaż telefonów Lumia w Stanach Zjednoczonych i bardzo mocno uszczuplił dostępne modele dla innych regionów. Sprawdźcie, jak sytuacja wygląda w Polsce.

Właśnie takim nieprzyjemnym akcentem rozpoczynamy nowy rok 2017. Po zapowiedziach Microsoftu dotyczących zakończenia produkcji urządzeń Lumia, spodziewaliśmy się, że najprawdopodobniej zostaną one wycofane z obiegu do końca 2016 roku. Tak też się stało i większość wyprodukowanych słuchawek znalazło nowych właścicieli. Korporacja z Redmond oficjalnie zakończyła sprzedaż urządzeń Lumia w Stanach Zjednoczonych, uszczuplając możliwość wyboru nowego sprzętu z Windows 10 Mobile do zaledwie kilku pozycji – flagowego HP Elite x3 oraz Alcatel Idol 4S.

Sytuacja nie wygląda lepiej, jeżeli chodzi o rynki europejskie. W Wielkiej Brytanii pomimo dostępności towaru na stronie, możemy się przekonać, że został on już całkowicie wyprzedany i nie ma możliwości zakupu. Francuski oddział Microsoftu oferuje konsumentom jedynie telefon Lumia 550 – w obniżonej cenie – reszta asortymentu została już wyprzedana lub całkowicie wycofana z obiegu.

Polski sklep również przeżył istną lawinę. Wśród dostępnych modeli Microsoft Lumia pozostały jedynie trzy i – co ciekawe – nie są to flagowce 950 oraz 950 XL. Na naszym rynku dostępne są jeszcze urządzenia 640, 640XL oraz 650. Jeżeli planujecie zakup innego urządzenia, możecie próbować dostać je u innych dystrybutorów, na przykład sieci X-kom.

Microsoft zakończył swoją przygodę z urządzeniami mobilnymi właśnie na modelu Lumia 650. W chwili obecnej nie wiadomo, czy zdecydują się oni wypuścić legendarnego Surface Phone, o którym w dalszym ciągu nie mamy za wiele informacji. Wiadomo natomiast, że nie nastąpi to wcześniej niż pod koniec 2017 roku, a zatem wszyscy użytkownicy systemu Windows 10 Mobile skazani są na używanie jedynie bardzo wąskiego grona urządzeń.

Z pewnością zmniejszy to udział Amerykanów w światowym rynku mobilnym i tylko przełom na miarę wspomnianego wcześniej Surface Phone może odmienić ich pozycję. Czas pokaże, jak zakończy się przygoda Microsoftu z telefonami komórkowymi.

źródło: MSpoweruser