windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Microsoft Programy Promo Urzadzenia Windows 10

Jakie nowości trafią do użytkowników programu Windows Insider w 2017 roku? Sprawdź już teraz

Czas świąteczny dobiegł końca, a zaraz po nim zbliża się do nas zakończenie tego roku. Oczywiście możecie liczyć na nasze podsumowanie mijającego 2016 roku, jednak najprawdopodobniej nastąpi to pod koniec bieżącego tygodnia. Dzisiaj chciałbym przedstawić wam kilka nowości, które trafią do użytkowników programu Windows Insider w 2017 roku. Nie wykluczone, że doświadczą ich także konsumenci końcowi wraz z premierą Creators Update, która nastąpić ma w przyszłym roku.

Odświeżona Cortana (OOBE)

Microsoft całkowicie przebudowuje sposób korzystania z Windowsa oraz płynących z tego doświadczeń (aka OOBE). Uczestniczyć ma w tym aktywnie Cortana, a zatem najprawdopodobniej funkcja ta nie będzie dostępna w Polsce zbyt szybko, o ile w ogóle pojawi się w naszym regionie. Całość opierać ma się na działaniu głosem, odrzucając przy tym tradycyjne wykorzystanie myszy i klawiatury. Rozwiązanie to jest innowacyjne i w pełni wpasowuje się w politykę Microsoftu dążącą do odmiany sposobu komunikacji na linii człowiek – maszyna.

Cortana OOBE zostanie wykorzystana także w urządzeniach IoT, gdzie sterowanie za pomocą myszy i klawiatury jest bardzo nieintuicyjne, a czasami wręcz niemożliwe. Ma to wprowadzić zupełnie nowy standard używania takowego sprzętu. Oczywiście sytuacja wygląda tutaj analogicznie, jak w przypadku wszystkich tradycyjnych zastosowań Windowsa. Nie wiadomo, kiedy takie rozwiązanie przywędruje do Polski.

Redukcja niebieskiego światła

Nie ma chyba wśród zaawansowanych użytkowników systemu Windows osoby, która nigdy nie używała by aplikacji F.lux. Mamy dla was świetną wiadomość – w przyszłym roku Microsoft chce wprowadzić taką funkcjonalność do systemu Windows 10. Nie będziemy musieli używać już zewnętrznych aplikacji, aby dokonać redukcji niebieskiego światła, a co za tym idzie odciążyć nieco swoje oczy. Czas pokaże, jak to rozwiązanie się przyjmie i czy znajdzie sobie fanów w wymagającej zinformatyzowanej społeczności.

Usprawnienia Microsoft Edge

Domyślna przeglądarka Microsoftu również otrzyma kilka ciekawych nowości oraz usprawnień wraz z nadchodzącym rokiem 2017. W pierwszej kolejności nasze oczy zauważą zmianę w sposobie zarządzania aktywnymi kartami. Będziemy mogli je grupować. Ponadto wprowadzona została możliwość zobaczenia materiału wyświetlanego na danej karcie przed jej otwarciem, co jest bardzo przydatne i z pewnością będę tą opcję wykorzystywał.

Zmiany w Ustawieniach

Po raz kolejny Microsoft postanowił pogmerać nieco w ustawieniach i usprawnić niektóre elementy. Tym oto sposobem użytkownicy otrzymają zupełnie nową zakładkę „Aplikacje”, w której będą mogli przejrzeć wszystkie ustawienia związane bezpośrednio z zainstalowanymi programami. Dotyczy to ustawień domyślnych aplikacji oraz wiele, wiele więcej.

Najważniejsze zmiany zaszły jednak w sekcji „Personalizacja”, gdzie Microsoft dokonał pewnych zmian w zakładkach „Tematów” oraz „Kolorów”. Amerykanie planują wprowadzić możliwość dodania każdego istniejącego koloru, jako wiodącego w systemie Windows 10, dlatego trwają intensywne prace nad właśnie tą zakładką. Myślę, że w kwestii „Tematów” nie trzeba za dużo wyjaśniać. Korporacja z Redmond wprowadziła zupełnie nową zakładkę w ustawieniach, która w bardzo prosty sposób umożliwi nam korzystanie z zainstalowanych motywów oraz instalowanie kolejnych.

Oczywiście to nie wszystkie zmiany, których doświadczymy w nadchodzącym roku i pozostaje nam niecierpliwie oczekiwać na nowości, prezentowane przez Amerykanów. Oby wszystkie zapowiedzi stały się faktem i w najbliższym czasie zadebiutowały na naszych urządzeniach.

źródło: MSpoweruser