windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10

Nieoficjalna kompilacja Windows 10 (build 14997) trafiła do sieci – sporo zmian i nowości

Czy to 'prezent' od Microsoftu dla bardziej zapalonych Insiderów czy też zwyczajny wyciek tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że światło dziennie ujrzała kompilacja o numerze 14997 pochodząca z kanału dystrybucji rs_onecore_base. Dotychczas wszystkie buildy trafiające do insiderów pochodziły z kanału rs_prerelease, a ostatnim buildem, który do nas trafił był 14986.1001, mamy więc przeskok 10 kompilacji. Jakie zmiany zobaczyć można w tym nieoficjalnym buildzie?

  • Redukcja niebieskiego światła emitowanego przez ekran. Pisaliśmy o tym więcej w tym artykule na temat jednego z poprzednich przecieków: Spodziewane nowości w Windows 10 RS2: Natywna redukcja niebieskiego światła. W tym wpisie opisaliśmy też dlaczego jest to niezwykle korzystne dla naszych oczu i zdrowia: Weekendowe czytanie: Używasz swojego telefonu z Windowsem wieczorem lub w nocy? Mamy dla Ciebie świetną radę, za którą podziękują Twoje oczy. Tak natomiast ustawienia mają wyglądać w Windows 10 RS2:

  • Przeniesione ustawienia Aplikacji:
  • Nowy wygląd konfiguracji systemu dający możliwość wykorzystania Cortany i komend głosowych
  • Ulepszone ustawienia Personalizacji, w tym nowe menu ustawień Skórek. Z tego co widać w tym buildzie obecnie skórki będą w stanie zmieniać takie aspekty systemu jak: tło, kolory, dźwięki i wygląd kursora. Liczymy że w przyszłości zostanie udostępnionych więcej możliwości.
  • Nowe funkcje dla przeglądarki Microsoft Edge. Nowości są szczególnie przydatne dla osób korzystających z dużej ilości zakładek jednocześnie. Otrzymujemy możliwość „odkładania zakładek na później” do dodatkowego, schowanego menu oraz możliwość włączenia podglądu dla wszystkich zakładek jednocześnie. Dotychczas podgląd był możliwy ale dla pojedynczych zakładek po najechaniu na nie myszką.

  • Nowe UI dla menu udostępnania, porzucające boczne meny dotychczas ciągnące się jeszcze z Windows 8. Wraz nowym menu, poza standardowym dzieleniem się, mamy możliwość ustawienia przypomnienia z wykorzystaniem Cortany lub choćby wysłania plików do skanowania Windows Defenderem.

Jak widać w tej kompilacji pojawiło się kilka nowości, zmian i ulepszeń. Oczywiście są to tylko zmiany dostrzeżone przez użytkowników, a gdyby istniał, oficjalny changelog mógłby przedstawiać się inaczej. Obecnie nie mamy bowiem żadnych informacji na temat ewentualnych poprawionych błędów, a jedynie o nowościach. Ostatnio w wewnętrznych kręgach Microsoftu skompilowany już został build o numerze 15000, zobaczymy więc co trafi w nasze ręce w nowym roku.

Źródło/grafika: windowscentral