windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Microsoft Poradniki Urzadzenia Windows 10 Mobile

[Poradnik] Rozwiązujemy problemy związane z kartami microSD w Windows 10 Mobile

Windows 10 Mobile przyniósł nam kilka bardzo nieprzyjemnych błędów, które potrafią zirytować każdego użytkownika. Ile razy po niespodziewanym zrestartowaniu urządzenia pojawiał się błąd o nieprawidłowym działaniu karty SD i konieczności jej naprawy. Trwało to nieznośnie długo, a jednocześnie odbierało nam dostęp do – niekiedy – potrzebnych aplikacji. Istnieje jednak pewien prosty sposób, który pozwoli nam uwolnić się od tego problemu raz na zawsze. Zapraszamy do poradnika.

Możliwość instalacji aplikacji na karcie microSD wyróżnia Windows 10 Mobile i z pewnością zasługuje to na wyróżnienie. Niestety, świetna funkcja potrafi działać bardzo nieznośnie i powodować irytację wśród użytkowników. Wszystko wynika ze stosowanych przez poszczególnych konsumentów kart pamięci. Myślę, że nie trzeba nikogo uświadamiać, iż karta pamięci klasy 6 będzie działała dużo gorzej niż ta klasy 10. Wszystko wynika z różnic w prędkości zapisu i odczytu.

Niestety to nie koniec problemów. Bardzo często zdarza się, iż po restarcie telefonu karta w ogóle nie reaguje na nasze działania. Na ekranie pojawia się informacja o błędzie i konieczności jego skanowania. Wynika to z niestabilnego systemu plików jakim jest FAT32. Oczywiście problemów z prędkością nie możemy rozwiązać, jednak kwestię denerwującego błędu owszem. Zapraszamy do właściwego poradnika, aby raz na zawsze rozwiązać to niedociągnięcie.

UWAGA! Korzystanie z poniższego poradnika powoduje utratę danych zgromadzonych na karcie pamięci! Sugerujemy wykonać kopię zapasową przed ingerencją w system plików.

Rozwiązanie problemu z kartami microSD w Windows 10 Mobile:

  1. W pierwszej kolejności musimy usnąć kartę pamięci z naszego telefonu. W tym celu przechodzimy do Ustawień -> Pamięć -> Karta SD -> Usuń. Zasilanie zostanie odcięte, a my możemy ją spokojnie usunąć.
  2. Następnym krokiem jest podłączenie karty microSD do naszego komputera. Dokonać tego możemy za pomocą różnych adapterów. Wspomnę, że nowe laptopy w większości posiadają wbudowany czytnik tego rodzaju kart.
  3. Przechodzimy do okna Mój komputer, zaznaczamy naszą kartę pamięci i prawym przyciskiem myszy przechodzimy do menu kontekstowego. Wybieramy funkcję Formatuj.
  4. Wyświetli się nam menu w którym będziemy mogli wybrać interesujące nas opcje. Zaznaczamy Szybkie Formatowanie, system plików zmieniamy z FAT32 na ex-FAT32 lub NTFS (domyślny system plików w Windowsie), poza tymi parametrami niczego nie zmieniamy.
  5. Klikamy formatuj.

Następnie wystarczy zainstalować kartę pamięci w telefonie. Tym sposobem pozbędziemy się błędów związanych z niestabilnością microSD, a co za tym idzie „wyrzucaniem” niektórych aplikacji, długim czasem wczytywania czy przywracania. Dobrze widzicie, że sam proces formatowania karty jest dziecinnie prosty i każdy użytkownik powinien sobie z nim poradzić.

źródło: NPU