windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Felieton Microsoft Surface Phone Urzadzenia Windows 10 Windows 10 Mobile

[Dyskusja] Surface Phone nadchodzi? Wszystko na to wskazuje

Surface Phone stał się dla większości użytkowników systemów mobilnych od Microsoftu sprzętem niemal mitycznym. Oficjalnie niezapowiedziany, w dalszym ciągu bez szczegółowych danych. Wszystko co wiemy na jego temat wywodzi się z plotek lub ukradkiem rzuconych słów, które interpretować można w różnoraki sposób. Ostatnie zapowiedzi korporacji z Redmond wskazują jednak na fakt, że powolutku dążą oni do faktycznego wprowadzenia w życie rozwiązania „awaryjnego”, jakim ma być telefon spod szyldu Surface. Sprawdźmy, co wiemy na ten temat i jak możemy to interpretować. Zapraszamy wszystkich do dyskusji.

Na początku warto wspomnieć o samej marce Surface, która może być dla Microsoftu tym, czym Nexus dla Androida. Głównym tematem zainteresowania Amerykanów działającym w tym zespole były tablety, a ostatnio również laptopy. Niewiele osób kojarzy Surface z telefonami komórkowymi, których faktycznie na rynku nie ma… Jeszcze. Świetna jakość wykonania, bardzo wydajne podzespoły oraz niesamowita kampania reklamowa sprawiły, że tablety te zyskały osiągnęły powalający sukces i tym samym stały się jednym z najbardziej dochodowych projektów korporacji z Redmond.

Użytkownicy mobilnego Windowsa od bardzo dawna upatrywali swojego flagowca, jakim miał być Surface Phone. Od kiedy pamiętam była o tym mowa i każdy zastanawiał się, jak wspaniałe i przełomowe będzie to urządzenie. Mówi się o nim bardzo dużo, jednak jak do tej pory oficjalnych informacji na ten temat jest bardzo mało, a to – jak wiadomo – rodzi pewnego rodzaju legendy… W ten sposób telefon, który nie zadebiutował na rynku, stał się swoistym mitem fanów technologii Microsoftu. Czyżby wszystko wskazywało na to, że już niebawem stanie się on prawdą?

Brak oficjalnego potwierdzenia… Masa przypuszczeń

To największy problem Surface Phona. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego oficjalnego potwierdzenia dotyczącego ewentualnych prac nad tym urządzeniem. Co prawda w tym roku na twitterowym profilu Lumia pojawiła się informacja o pracach nad nowym sprzętem, jednak bardzo szybko została usunięta, a firma nie ustosunkowała się do tego „wycieku”. Koniec końców dalej nic nie wiemy.

Na konferencji WinHEC 2016 Microsoft zaprezentował bardzo dużo nowości, które wielu użytkowników odniosło bezpośrednio do Surface Phone. Zapowiedziano między innymi możliwość uruchomienia systemu Windows 10 – nie mylić z Windows 10 Mobile – na urządzeniach z najnowszymi procesorami Qualcomma. Pokrywa się to z tym, co słyszeliśmy z nieoficjalnych plotek na temat mitycznego telefonu z Redmond. Wspominano, że ma on obsługiwać aplikacje Win32, co w tej sytuacji wydaje się bardzo prawdopodobne i logiczne.

Więcej informacji tutaj: Pełny Windows 10 będzie działał na komórkowych procesorach ARM – nadchodzi prawdziwa rewolucja od Microsoftu

Ponad to poinformowano o ścisłej współpracy z Intelem, który prowadzi badania i testy nad wykorzystaniem standardu sieci 5G do zastosowania w urządzeniach z Windows 10. Nabiera to zupełnie nowego wymiaru i pozwala przypuszczać, że Surface Phone – jeżeli już się pojawi – stanie się naprawdę przełomowym sprzętem, na który po prostu nie da się nie zwrócić uwagi. Pytanie, kiedy to nastąpi…?

Więcej informacji tutaj: Przyszłe urządzenia z Windows 10 otrzymają wsparcie dla technologii eSIM oraz standardu sieci 5G

Plotki… Plotki i jeszcze raz plotki…

Wszelkiej maści przewidywania co do wyglądu telefonu czy jego specyfikacji technicznej pojawiają się w Internecie od bardzo dawna. Oczywiście staramy się filtrować te informacje, sprawdzać je z posiadanymi wcześniej oraz określać stosunkowo najbardziej wiarygodne źródła. W tej sytuacji jest to o tyle trudne, że tak naprawdę ciężko dociec, skąd dana informacja pochodzi i jaka jest jej wartość merytoryczna.

Surface wyrósł na takim niedoinformowaniu, budowaniu swojej własnej legendy oraz mityczności. Nie uważacie, że to niesamowicie skuteczny sposób kampanii medialnej? Wszyscy o nim mówią, rozwodzą się nad jego parametrami oraz budową, a to może celowa gra korporacji z Redmond, która gotowa jest zaprezentować światu coś niezwykłego.

Według – oczywiście – nieoficjalnych przecieków z centrali w Redmond przypuszczamy, że Surface Phone może zadebiutować na rynku pod koniec 2017 roku wraz z premierą uaktualnień Redstone 3. Oczywiście to jedynie plotka, a jednak skutecznie działa na wyobraźnię ludzi oczekujących przełomu, a przecież właśnie to urządzenie ma szansę stać się punktem zwrotnym dla Microsoftu.

Gdyby wszystkie marzenia się spełniły…

Zakładając najbardziej optymistyczny scenariusz, w którym Surface Phone trafia na rynek ze wszystkimi zapowiadanymi nowościami już w 2017 roku, dochodzi do bardzo ciekawej sytuacji. Oczywiście optymistycznie zakładając, że to wszystko będzie działało dobrze, możemy śmiało powiedzieć, że będziemy mieli do czynienia z rewolucją. Pełny system upakowany w nieduże urządzenie, daje to naprawdę ogromne możliwości, a zawsze po powrocie do domu, możemy zamień nasz telefon w komputer… Wystarczy podłączyć monitor i klawiaturę.

Stan rzeczy, umacniający się po premierze nieudanego Windows 10 Mobile ulegnie całkowitej zmianie, a Microsoft ma szansę osiągnąć wiele sukcesów, również na rynku mobilnym. Oczywiście wszystko zależy od ich inwencji oraz działań, jednak sam sprzęt z pewnością dysponuje odpowiednimi predyspozycjami, aby stać się przełomem.

W tym wszystkim trzeba zadać tylko jedno pytanie: Po co Microsoft kontynuuje prace nad Windows 10 Mobile, skoro planuje instalować wersję desktopową na najnowszych urządzeniach? Być może jest to fortel mylący, który ma za zadanie wprowadzić pewną dezinformację? Czas zweryfikuje wszystkie niepewności.

Podsumowując

W tej chwili mamy bardzo niewiele, ale już niedługo możemy otrzymać coś, co całkowicie spełni nasze oczekiwania. Nowy Surface Phone ma wszelkie predyspozycje do tego, aby namieszać na światowych rynkach. W końcu kto nie będzie chciał telefonu z pełnym Windowsem? Przecież daje to ogromne możliwości i nie sądzę, aby przeszło to bez echa.

Oczywiście należy zadawać pytania, co dalej z Windows 10 Mobile, skoro na nowych urządzeniach będziemy mogli zainstalować Windows 10. W takiej sytuacji wersja telefoniczna całkowicie traci sens swojego istnienia. Nikt nie wybierze okrojonego produktu, w dodatku nie działającego poprawnie. Na pewno to zagadnienie spędzi ważnym osobistościom Microsoftu sen z powiem.

Nie należy zapominać o cenie takiego sprzętu. Jestem przekonany, że Amerykanie wycenią swoje urządzenia zwłaszcza, że pochodzą one spod szyldu Surface. Dobrze wiemy, że nie jest to tani sprzęt, a korporacja z Redmond pobiera za niego sowite sumki. Wszystko jednak jest kwestią czasu i najprawdopodobniej już na początku 2017 roku dowiemy się nieco więcej na temat planów Microsoftu na przyszły rok. Do tego czasu pozostaje nam cierpliwie czekać i… Dalej żyć naszym niesamowitym mitem.