windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Felieton Microsoft Urzadzenia Windows 10 Windows 10 Mobile

[Dyskusja] Nadchodzą wielkie zmiany. Windows 10 na ARM to rewolucja?

Końcówka tygodnia okazała się niesamowicie interesująca z punktu widzenia wszystkich użytkowników Windows 10 Mobile oraz przyszłych interesantów telefonów od Microsoftu. Amerykanie zaprezentowali wiele ciekawych nowości, które już niebawem trafią na urządzenia mobilne i – moim zdaniem – są w stanie zrewolucjonizować sposób korzystania z tego rodzaju sprzętu. W gronie najciekawszych nowości warto wymienić możliwość uruchomienia Windows 10 na procesorach ARM oraz wsparcie sieci 5G dla najnowszego systemu z Redmond. Czy takie podejście do sprawy może zmienić wizerunek Microsoftu i pomóc mu odnieść spektakularny sukces? Zapraszamy do dyskusji.

Nikt nie ukryje, że Windows 10 Mobile sukcesem nie zostanie. Wręcz przeciwnie, wielu ekspertów wspomina o najnowszym mobilnym systemie od Microsoftu, jako o ogromnej klęsce. Faktem jest, że za sprawą nieudanego produktu połączonego z kiepską kampanią reklamową, Amerykanie zanotowali ogromne spadki na rynku mobilnym. W konsekwencji produkt, który miał przynieść korporacji nową jakość, okazał się jej najgorszym przeciwnikiem.

Myślę, że w Redmond wszyscy zdają sobie sprawę, jak wiele trzeba zrobić, aby sytuacja uległa chociaż minimalnej poprawie. Zrezygnowano z produkowania telefonów Lumia, ponieważ były one obciążeniem finansowym, a dochody nie spełniały oczekiwań. Teraz Microsoft ma dużo czasu, aby uporać się z tym, co najważniejsze, czyli naprawić – lub zastąpić – słabego Windows 10 Mobile.

ARM oraz… Windows 10

Konferencja WinHEC 2016 przyniosła niesamowicie ciekawe i dobre wiadomości dla wszystkich użytkowników platformy od Microsoftu. Wszyscy wierzący w możliwości korporacji nie powinni czuć się zawiedzeni, a ich nadzieje nie okażą się bezpodstawne. Ogłoszono bowiem, że na urządzeniach z procesorami ARM (telefony komórkowe) uruchomić będziemy mogli… Dekstopowego Windows 10. Co to znaczy dla nas?

Terry Myerson zauważył, że Microsoft jako pierwsza firma w historii osiągnęła niemal niemożliwe – sprawili, że kod Windows 10 zadziała na procesorach ARM. Wszystko ma działać w bardzo mądry i przemyślany sposób. Wspomniano również, że dzięki zastosowanym technologiom Windows 10 będzie odpowiednio zarządzał energią, będzie bardzo kompaktowy, a co najważniejsze zapewni odpowiednią łączność komórkową.

Rozwiązanie ma trafić na rynek już w 2017 roku – być może mowa tutaj o Surface Phone – i będzie działało pod kontrolą najnowszych procesorów firmy Qualcomm. Temu zadaniu sprosta nadchodząca jednostka – Snapdragon 835. Ma ona osiągać o 27% wyższą wydajność od tegorocznej, a przy tym zużyje o prawie połowę mniej mocy.

Rozwiązanie nie dla wszystkich?

Tego typu rozwiązanie nie będzie dostępne na starszych urządzeniach, co powinno być dość oczywistym, jeżeli spojrzymy na wymagania sprzętowe. Oficjalnej prezentacji Windows 10 na urządzeniach wykorzystujących procesory ARM dokonano na Snapdragonie 820 w którego wyposażony jest m.in HP Elite X3. Filmik prezentujący możliwości działania systemu znajdziecie poniżej:

Jak widać, nawet na starszym procesorze Snapdragon 820, Windows działa po prostu dobrze. Z pewnością radzi sobie dużo lepiej, niż okrojony i niedopracowany Windows 10, na którego do tej pory wszyscy użytkownicy tego świetnego sprzętu byli „skazani”.

Nie spodziewałbym się jednak, że urządzenie trafi na wszystkie urządzenia Lumia dostępne w portfolio Microsoftu. Najprawdopodobniej – o ile w ogóle – desktopową wersję Windows 10 zobaczymy na wspomnianym wyżej HP Elite x3 oraz – być może – na Lumii 950XL. Lakoniczną informację Microsoftu odnośnie tej kwestii możecie przeczytać w tym poście.

Microsoft zaznaczył, że od teraz producenci będą mogli wyprodukować sprzęt z niesamowitym systemem, jakim bez wątpienia jest Windows 10. Niestety wymagania sprzętowe systemu są dość wysokie, a zatem kwestią otwartą pozostaje cena takiego rozwiązania. Czy szaremu użytkownikowi wystarczy środków na zakup drogiego telefonu z najnowszym systemem Microsoftu?

Windows 10 i wsparcie dla sieci 5G

Konferencja WinHEC 2016 jest źródłem samych dobrych wiadomości dla fanów Microsoftu. Oprócz omówionego rozwiązania z Windows 10 na telefonach, usłyszeliśmy również ciekawe deklaracje firmy Intel. Zapowiedzieli oni, że bardzo intensywnie pracują nad nowym standardem sieci – 5G.

Co więcej, właśnie ten rodzaj technologii ma być udostępniony wraz z Windows 10. W tym wypadku jednak, wymagane są podzespoły Intela, ale być może w przyszłości i ta kwestia zostanie rozwiązana.

Brzmi to pięknie… Telefon z dekstopowym Windowsem 10 i stałym dostępem do sieci, w przyszłości również 5G. Myślę, że jeszcze do niedawna była to zwyczajna utopia, która teraz ma szansę stać się rzeczywistością. Jestem przekonany, że odmieni to rynek mobilny i pozytywnie wpłynie na pozycję Microsoftu.

Nadchodzą zmiany…

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli korporacji z Redmond – mam nadzieję, że tak będzie – już niedługo możemy stać się świadkami ogromnych przemian dokonujących się na rynku mobilnym oraz w ogólnym postrzeganiu urządzenia mobilnego, jako potencjalnego narzędzia pracy. Oczywiście desktopowa wersja systemu Windows 10 umożliwi nam wykonywanie dużo bardziej skomplikowanych zadań na naszych telefonach, a zatem staniemy się jeszcze bardziej mobilni, mogąc pracować w podróży.

Być może Amerykanie nie zagrożą hegemonowi rynku mobilnego – Google – ale mogą zyskać sobie spore grono nowych użytkowników. Właśnie tego im życzę, aby wszystkie zaprezentowane pomysły wyszły tylko z fazy „plan”, a stały się  rzeczywistością, która odmieni nasze postrzeganie mobilności.

Dajcie znać, co wy myślicie na ten temat? Jakie są wasze zdania? Myślicie, że Windows 10 na telefonach przyniesie pozytywne zmiany? Czekamy na wasze opinie i komentarze.


Czytaj windowsowo.pl gdzie tylko chcesz, pobierz aplikację na swój telefon lub PC z Windows