windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10 Windows 10 Mobile

Windows 10 na komórkowych procesorach ARM – nadchodzi prawdziwa rewolucja od Microsoftu

Dziś w nocy naszego czasu, na konferencji WinHEC 2016, Microsoft odpalił prawdziwa bombę technologiczna ogłaszając wszystkim, że system Windows 10 w pełnej wersji desktopowej uruchomić będzie można na procesorach ARM! Tak, na procesorach, które obecnie wykorzystywane są w smartfonach. Wszystko ma zadziać się już w 2017 roku.

Microsoft osiągnął to co nie marzyło się chyba nikomu, 32bitowy kod Windows 10 będzie zdolny do działania na komórkowych procesorach ARM dostarczanych przez firmę Qualcomm i jak zapewnił Terry Myerson zapewni to odpowiednie zarządzania energią, kompaktowe rozmiary oraz co bardzo ważne łączność komórkową dlatego Microsoft określił taki sprzęt jako cellular PC.

Windows 10 na ARM już w 2017 roku

Do osiągnięcia tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który dostarczony będzie przez Qualcomm. Zadaniu temu sprostać ma najnowszy Snapdragon 835 (10nm FinFET process). Procesor będzie o 27% wydajniejszy od tegorocznych modeli Snapdragona oraz zużywał będzie 40% mniej energii.

Jak wspomina Myerson: Producencie będą mogli stworzyć nowe, lżejsze, mniejsze, energooszczędne urządzenia, zawsze podłączone do internetu z pełnym Windows 10 i możliwością uruchamiania aplikacji x86 i UWP.

Jak informuje Microsoft, będzie to pełnoprawny Windows 10 pozwalający na uruchamianie i instalowanie każdej aplikacji x86, niemodyfikowanej, z każdego źródła. Nie będzie to żaden sandbox, a normalna pełna instalacja aplikacji jak w tradycyjnym Windows 10.

Technologia wprowadzona ma być na rynek w 2017 roku i zdecydowanie można nazwać to rewolucją. Co sądzicie na ten temat, dajcie koniecznie znać w komentarzu.

Zobaczcie jak windows 10 działa na starszym procesorze Snapdragon 820:

Źródło: WC