windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10 Windows 10 Mobile

Project Neon – nowy standard wyglądu Windows 10

Mimo dość optymistycznego przyjęcia schematu wyglądu Microsoft Design Language 2 firma nie zamierza na tym poprzestawać i planuje kolejny etap rozwoju – Project Neon. Najbliższa aktualizacja Redstone 3 planowana na drugą połowę 2017 roku przyniesie zmiany w wyglądzie systemu, który wyglądać będzie mógł tak:

project neon

CZYM JEST PROJECT NEON?

Project Neon według źródeł jest przez Microsoft opracowywany już od ponad roku i bazuje na prostym i czystym interfejsie Metro zaprezentowanym wraz z Windows 10. Nie ma więc strachu dla developerów, gigant z Redmond zaczął znów kroczyć drogą ewolucji, obędzie się więc bez drastycznych zmian w sposobie projektowania, a co więcej ma to pozwolić producentom na jeszcze swobodniejszą pracę, a nawet „wyjście poza ramy okna aplikacji” co ma wzbogacić doznania użytkowników. Nie wymusi więc to zmian w aplikacjach, a developerzy zyskają możliwość dodania nowych funkcji. Poza tym Neon ma być lekkim odejściem od ascetyzmu interfejsu, do którego przyzwyczajeni jesteśmy od 2012 roku – ma wprowadzić płynność, więcej ruchu, ożywić go i okrasić ładnymi przejściami.

Pozostałe znane nam informacje mogą sugerować, że Neon ma się również skupić na rozszerzonej rzeczywistości (AR) i ma być czymś w rodzaju mostu pomiędzy holograficznym obrazem i środowiskiem pulpitu. Prawdopodobnie chodzi o wykorzystanie technologii HoloLens (i analogicznych) tak, by interfejs dostępny dla użytkownika na pulpicie mógł zostać zmapowany i zwirtualizowany w „fizycznej rzeczywistości”. Brzmi zawile ale obiecująco.


Czytaj więcej: Nowe wieści na temat Surface Phone – specyfikacja: procesor, ekran i RAM


Na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że projekt Neon zapowiada się naprawdę ciekawie i z pewnością wielu z was z niecierpliwością będzie czekać na nowości. Microsoft czeka wiele pracy, w rozwoju pozostaje jeszcze Creators Update (RS2) a już mamy do czynienia ze wzmiankami o Redstone 3 którego z pewnością nie ujrzymy oficjalnie przed drugim półroczem 2017 roku. Można natomiast optymistycznie zaryzykować stwierdzenie, że jest spora szansa na to, by członkowie programu Insider mogli zetknąć się z pierwszymi nowościami projektu Neon na przełomie 1. i 2. kwartału przyszłego roku.
Póki co wszystko pozostaje w sferze domysłów i nieoficjalnych doniesień, a nam nie pozostaje nic więcej jak tylko czekać na oficjalny głos amerykanów.