windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10 Mobile

Microsoft planuje emulator Windowsowych aplikacji x86 na Windows Mobile w Redstone 3 w 2017 roku

Ciekawa informacja dociera co nas za pośrednictwem Twittera użytkownika @walkingcat, który pokazuje zrzuty ekranowe narzędzia wyglądającego jak emulator aplikacji x86 na Windows Mobile.

Post ten wskazywać ma na to, że Microsoft intensywnie pracuje nad narzędziem, umożliwiającym uruchomienie obecnych 32 bitowych aplikacji pisanych na komputery z Windows na urządzeniach z Windows Mobile. Byłaby to świetna informacja, pozwalająca w jeszcze lepszym stopniu rozwinąć funkcjonalność Continuum.

Informacje te zdaje się potwierdzać również Mary Jo Folley, znana dziennikarka portalu ZDNET mająca również swoje źródła w Microsofcie. Wg niej, Microsoft pracuje nad tym narzędziem od stycznia tego roku i ma być ono dostępne w aktualizacji Redstone 3 na jesieni 2017 roku.


Czytaj więcej: Nowości w kolejnej dużej aktualizacji Windows 10 Creators Update, o których jeszcze Microsoft nie mówił


Dużo kwestii pozostaje niewyjaśnionych na tę chwilę, nie jest znana również technologia w jakiej emulowanie ma działać. Mówi się, że emulator x86 na Windows Mobile działać ma identycznie jak obecna emulacja x86 na 64-bitowych komputerach.

Projekt wewnętrznie działa pod nazwą kodową CHPE, którą Mary rozwija jako:

  • C – Cobalt- nazwa kodowa emulatora x86 na ARM,
  • HP – firma podobno bardzo intensywnie uczestniczy w pracach nad tą technologią
  • E – od słowa Emulation

Microsoft i HP poproszeni o komentarz w sprawie odpowiadali krótko: „nothing to share” czyli, nie ma informacji, którymi chcieliby się z nami podzielić.

Co Wy drodzy czytelnicy sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy takie narzędzie (zakładając, że będzie działać sprawne) ma szanse wpłynąć na atrakcyjność systemu Windows Mobile? Osobiście bardzo kibicuje, gdyż widzę w tej funkcji ogromny potencjał i to nie tylko dla biznesu.