windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Felieton Microsoft Notebooki Programy Urzadzenia Windows 10 Windows 10 Mobile

[Dyskusja] Pomysły Microsoftu na przyszłość. Czego możemy się spodziewać po korporacji z Redmond?

Rynek elektroniczny dojrzewa, zmienia się i ewoluuje w zawrotnym tempie. Jedną z pierwszych firm na świecie, które dostrzegły takową tendencję jest Microsoft. Wraz ze zmianą dyrektora generalnego – CEO – zmieniła się również polityka korporacji w kwestii przyszłości. Chciałbym dzisiaj podyskutować z wami na temat przyszłości branży elektronicznej oraz jej użytkowników. Czego możemy się spodziewać? Jakie nowości przyniosą nam najbliższe lata. Zapraszam do dyskusji.

Kluczowym momentem dla korporacji Microsoft była zmiana na stanowisku dyrektora generalnego – CEO – dokonana na początku lutego 2014 roku. Właśnie wtedy stanowisko to objął Satya Nadella, człowiek odpowiedzialny za zmianę postrzegania przyszłości w branży informatycznej. To właśnie on rozpoczął szereg inicjatyw, mających na celu ulepszenie i unowocześnienie kontaktów człowiek – maszyna. Na pewnej konferencji wprost powiedział on, że celem korporacji z Redmond na najbliższe lata jest całkowita odmiana połączenia człowieka z wszelkiego rodzaju urządzeniami.

RPT:New Delhi: Microsoft CEO Satya Nadella delivering keynote address at the company's 'Tech For Good, Ideas for India' event in New Delhi on Monday. PTI Photo by Shahbaz Khan(PTI5_30_2016_000063B)
RPT:New Delhi: Microsoft CEO Satya Nadella delivering keynote address at the company’s 'Tech For Good, Ideas for India' event in New Delhi on Monday. PTI Photo by Shahbaz Khan(PTI5_30_2016_000063B)

Działania Microsoftu wydają się bardzo rozsądne, ponieważ rynek urządzeń informatycznych rozwija się w niesamowitym tempie. Jeszcze kilka lat temu nikt nie prognozowałby tak szybkiej ekspansji rynku urządzeń mobilnych oraz tabletów. Telefony miały być małe, służyły do dzwonienia i w zasadzie na tym kończyło się ich przeznaczenie. Nieustająca potrzeba dostępu do informacji, doprowadziła do stworzenia minikomputerów, umożliwiających nam dostęp do sieci z właściwie każdego miejsca na świecie.

Czy możemy zatem mówić o zupełnie nowym zinformatyzowanym społeczeństwie? Właśnie w takiej atmosferze innowacyjne rozwiązania techniczne mają największą szansę przyjąć się i przenieść człowieka w niespotykany dotąd wymiar informatycznego doświadczenia. W końcu właśnie o to chodzi, prawda? Microsoft chce uczynić nas jeszcze bardziej produktywnymi, doskonałymi i pełnymi, a wspierać nas mają niesamowite gadżety techniki, jeszcze niedawno uznawane za ciekawostki…

Nowy sposób komunikacji… Dotyk… Słowo…

Taki trend utrzymuje się i rozwija od dobrych kilkunastu lat. Na oko mógłbym określić, że mniej więcej 10 lat temu systemy dotykowe zaczęły zdobywać pierwszych sympatyków. Oczywiście w pierwszej chwili nie były one idealne, ba, przez pierwsze kilka lat nie działały idealnie. To się jednak nie liczyło, ponieważ dla większości osób używających telefonów z tego rodzaju sposobem nawigacji liczyło się wielkie „łał”.

Dzisiaj dotykowy sposób nawigacji całkowicie zdominował urządzenia mobilne. Myślę, że nikt z nas nie wyobraża sobie, aby tak po prostu miało ich nie być, Przyzwyczailiśmy się, a wszyscy inwestujący w ten rodzaj technologii odnieśli spektakularny sukces.

Ekrany dotykowe przetarły szlak dla wszelkich innych technologii, zmieniających obraz kontaktów komputera z człowiekiem. Staje się on coraz bardziej intuicyjny, otwarty i nowoczesny. W ostatnim czasie coraz bardziej rośnie znaczenie systemów głosowych, wszelkiego rodzaju asystentów głosowych. Dodatkowo oparte jest to o system symulujący sztuczną inteligencję oraz szeroko rozumianą analizę danych.

Internet kontrolujący naszą rzeczywistość

Kto by pomyślał, że tak właśnie będzie? Ludzie uzależnieni są od ciągłego dostępu do informacji. Konta bankowe, kursy akcji, wiadomości, serwisy społecznościowe… To jedynie malutka część ogromnego obszaru, w którym Microsoft może szukać dla siebie miejsca. Coraz popularniejsze stają się „inteligentne” przedmioty, mieszkania… Nie sposób nie zauważyć, jaką rolę odgrywa to w naszej dojrzewającej codzienności.

surface-studio1

Korporacja z Redmond intensywnie pracuje nad nowymi urządzeniami oraz technologiami, umożliwiającymi ich obsługę. Na konferencji w Warszawie byłem świadkiem prezentacji na temat chmury danych oraz IoT. Nie jestem specjalistą, jednak moim zdaniem, już niedługo inteligentne przedmioty będą coraz popularniejsze. Zastanawiam się tylko, czy to dobrze…?

Surface Studio – dostępne specyfikacje i ceny
Microsoft kładzie nacisk na wsparcie nowego Surface Studio. Osoby, które zakupiły urządzenie nie będą zawiedzione.

Nowoczesne urządzenia…

Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania bez nowoczesnego telefonu komórkowego. Stały się one naszą codziennością i najważniejsze, że ciągle się rozwijają… Wszyscy wielcy producenci sprzętu pracują nad jeszcze lepszymi, nowoczesnymi urządzeniami, dzięki którym zrobimy jeszcze więcej o każdej porze.

Na horyzoncie pojawia się legendarny Surface Phone, czyli sprzęt rewolucyjny, mający przywrócić świetność telefonom od Microsoftu. Z pewnością może on sporo namieszać na rynku urządzeń mobilnych. Oczywiście, o ile w ogóle pojawi się w sprzedaży.

surface-phone-r23f3q

Warto pamiętać o innych urządzeniach z linii Surface, które posiadają niezwykłą renomę za sprawą bardzo dobrej warstwy sprzętowej (hardware) oraz systemowej (software). Microsoft szczyci się osiągnięciami właśnie tej linii i postawił na jej priorytet, usuwając w cień Lumię oraz inne, mniejsze projekty.

Nowe wieści na temat Surface Phone – specyfikacja: procesor, ekran i RAM
[Plotki] Surface Phone zadebiutuje wraz z akcesoriami, zmieniającymi go w urządzenie 3-in-1?

Chmura Obliczeniowa i sztuczna inteligencja

Azure. Przechodzimy do samego sedna sprawy. Właśnie obliczanie w chmurze pozwoli korporacji z Redmond w przyszłości zrewolucjonizować rynek urządzeń informatycznych. W końcu, po co każdy z nas ma nosić przy sobie laptopy i inne duże urządzenia, skoro cały potencjał naszego sprzętu tkwił będzie w chmurze? Zawsze dostępny i gotowy do użycia…

Ponadto przechodzimy do kwestii sztucznej inteligencji, Big Data oraz asystentów głosowych. Cortana, która niestety obecnie nie jest dostępna w Polsce, ale na zachodzie sprawdza się wręcz idealnie. Na bazie takich rozwiązań, rynek mobilny może zostać odmieniony i z pewnością nastąpi to w niedługim czasie.

Zachęcamy was do dyskusji na powyższy temat. Jak wy widzicie przyszłość urządzeń mobilnych? Uważacie, że Microsoft ma szansę odmienić jej postrzeganie? Czego życzycie korporacji z Redmond na najbliższe lata pracy? Czekamy na wasze opinie i komentarze!


Czytaj windowsowo.pl gdzie tylko chcesz, pobierz aplikację na swój telefon lub PC z Windows