windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10 Mobile

Jak działa najnowsza kompilacja Windows 10 Mobile z programu Windows Insider [RS2]?

Pierwsza kompilacja Windows 10 Mobile z najnowszej gałęzi Redstone 2 pojawiła się na naszych telefonach w połowie sierpnia. Mówi się, że początki bywają trudne i tak niestety było i w tym przypadku. Pierwsza kompilacja RS2 nie przyniosła oczekiwanych przez wszystkich nowości, a jedynie „popsuła” działanie systemu Redstone 1 wprowadzając masę błędów i denerwujących niedogodności. Po pierwszej kompilacji RS2 system stał się niestabilny i pojawiło się sporo negatywnych głosów, w tym takie, że lepiej nie instalować teraz nic z Insidera, gdyż jest tylko gorzej.

Od tego czasu minęło kilka miesięcy i pojawiło się 9 kolejnych kompilacji, które powoli wyprowadzały to co zostało popsute na początku. W moim przypadku kluczowa była jednak kompilacja 14959 wydana na początku listopada, po niej własnie działanie systemu zmieniło się diametralnie i od tego momentu mogę powiedzieć, że jest dobrze.

wp_ss_20161116_0001

Co takiego zawierał changelog tej kompilacji, że system odżył? Właściwie to nic ciekawego, co mogłoby świadczyć o tym, że poprawi się stabilność systemu i komfort korzystania z niego. Świadczy to zatem o tym, że to co czytamy w każdym kolejnym changelogu to jedynie drobna cząstka zmian w systemie jakie pojawiają się po każdej kolejnej kompilacji, a Microsoft nie informuje nas o zmianach jakie czynione są „pod maską” tego systemu.

Co takiego poprawiło się w systemie, że twierdzę, że jest lepiej? Kilka elementów uległo znacznej poprawie są to m.in: szybkość, stabilność i przede wszystkim bateria.

Zacznę od tej ostatniej pozycji, gdyż to zaskoczyło mnie najbardziej. Pierwsze buildy były niestety pod tym kątem kiepskie. Bateria w mojej Lumii 950 XL trzymała 1 dzień wcale nie intensywnej pracy, a często zdarzało się, że przy częstszym korzystaniu z telefonu bateria kończyła się w połowie dnia. Niestety z ładowarką się nie rozstawałem, a ze względu na to ze telefon ładuje się na USB-C, kabel musiałem prawie zawsze mieć ze sobą. Jak sprawa wygląda teraz? Jest ZDECYDOWANIE LEPIEJ! Telefon bez problemu wytrzymuje ponad jeden dzień normalnej pracy, a w przypadku mniejszego używania, bateria wystarczy spokojnie na około 40 godzin. Rożnica jest spora i to oczywiście na plus. Oby więcej taki zmian.

wp_ss_20161116_0002

Jak wygląda stabilność i szybkość systemu? Wg mnie również tu jest lepiej. Wcześniej trapiły mnie częste mini zawieszenia telefonu np przy wł/wył Bluetooth, działanie ustawień też pozostawiało wiele do życzenia. Zdarzało się, że elementy menu ustawień ładowały się długo, a niekiedy crashowały całe ustawienia. Problem występował też w aplikacji SMS, która przy wznawianiu wyłączała się. Często przy uruchamianiu telefonu nie włączał się ekran. Były to błędy, które irytowały strasznie i powodowały niejednokrotnie grymas ma mojej twarzy.

Ostatnie dwie aktualizacje praktycznie całkowicie wyeliminowały owe problemy. Menu ustawień działa już bardzo dobrze, SMSy nie zawieszają się i nie wyłączają, telefon odblokowuje się bez problemu, a Bluetooth włącza się bez problemu. Błędy zniknęły jak ręką odjął i zaznaczyć muszę, że nie robię przywracania ustawień fabrycznych po instalacji testowej kompilacji Windows Mobile. W końcu działa też moja ulubiona opaska Xiaomi Mi Band 2, która od początku Redstone 2 nie synchronizowała się z telefonem.

Żeby nie było, że popadam w zachwyt, wspomnę o rzeczach, które dalej nie są idealne:) Niestety słynne już wznawianie występuje dalej i tutaj czas jego występowania się nie zmniejszył. Dalej przy wybudzaniu z tła aplikacji typu Viber czy WhatsApp napis pojawia się na dosyć długo i niestety nie wygląda to zbyt profesjonalnie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zdarzył mi się również jeden samoczynny restart telefonu w momencie uruchamiania jednej z aplikacji. Na dokładkę dodam, że nie działa mi aplikacja Skype Preview, nie uruchamia się. Najgorsze są jednak nieznikające powiadomienia o smsach, telefonach i poczcie z pasku powiadomień na ekranie blokady (wygląda to jak na zrzutach poniżej).

wp_ss_20161116_0005 wp_ss_20161116_0006

To tyle jeżeli chodzi o moje spostrzeżenia dotyczące nowej kompilacji 14965. Zachęcam was to dyskusji pod wpisem na temat waszych odczuć z testów tego builda. Mam nadzieje, że również u was odczuwalna jest znacząca poprawa.

Pod adresem https://windowsowo.pl/55903/rs2-nowosci-mobile/ znajdziecie roboczy spis wszystkich kompilacji Redstone 2 z poprawkami jakie zostały w nich wprowadzone.