windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Aktualności Felieton Lumia Microsoft Nokia Surface Phone Urzadzenia Windows 10 Mobile

[Dyskusja] Czy tylko Windows 10 Mobile ma wady? Czym kierować się przy wyborze platformy

Technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie, a razem z nią społeczeństwo informatyczne. Dzisiaj nikogo nie dziwi fakt, że dosłownie wszyscy posiadają telefony komórkowe o parametrach – niekiedy – mocniejszych od komputerów stojących na biurkach. Zastanawiamy się, jaki system operacyjny wybrać, co będzie dla nas najlepsze. Niektórzy migrują z jednej platformy na drugą, ponieważ cechy systemu im nie odpowiadają. W ostatnim czasie pojawił się trend na opuszczanie mobilnego Windowsa. Czy ma to sens? Czy wybór innej platformy oznacza „lepsze korzystanie”? Dzisiaj przyjrzymy się tej kwestii.

Satya Nadella – dyrektor generalny Microsoftu – podczas większości konferencji organizowanych przez korporację z Redmond, podkreśla znaczenie procesu postępu technologii w życiu każdego człowieka. Zdecydowanie ma on rację, a udowadnia to historia ostatnich lat. Zapotrzebowanie na mocne sprzętowo telefony rośnie lawinowo, jednak jeszcze nie tak dawno wcale ich nie potrzebowaliśmy, a nawet wyśmiewaliśmy. Pamiętacie jeszcze czasy, gdy podstawowymi wymaganiami względem telefonu były: możliwość pisania smsów i dzwonienia oraz mały rozmiar? Ten czas niewątpliwie przeminął na rzecz „superurządzeń” dających nam dostęp do stałego strumienia informacji, nieprzerwanie zalewającego nas ze wszystkich stron. Internet przestał być narzędziem, stał się drugim światem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu.

W tym momencie powróćmy do Microsoftu i ogólnego programu firmy. Realizowane jest podstawowe założenie, definiujące poszczególne elementy wchodzące w jego skład. Głównym zadaniem inżynierów z Redmond jest wprowadzenie relacji urządzenie – człowiek na zupełnie nowy, innowacyjny poziom. Temat jest naprawdę głęboki, jednak ja chciałbym skupić się na tematyce mobilnej, o której wspominałem na początku. Wraz z rozwojem techniki dopadła nas potrzeba wyboru odpowiedniego systemu operacyjnego… Czy istnieje złoty środek w tej kwestii? Da się wybrać bezbłędnie?

Prosty wybór? Trudny wybór?

Złoty środek nie istnieje. W tym momencie ustalmy tą prawdę, ponieważ nie ma systemów idealnych i każdego, kto żyje w innym przekonaniu, spotka okropne rozczarowanie. Nie raz, nie dwa słyszę, że ten i ten system jest najlepszy – nie wspomnę o jaką platformę chodzi, aby nie wywoływać kontrowersji – ponieważ ma takie i takie zalety… Co z wadami? Przeważnie w tym miejscu temat się urywa, ponieważ brakuje argumentacji. Najlepsza jest moja platforma i koniec, ponieważ ja tak uważam.

Podchodząc do skomplikowanego procesu, jakim jest wybór telefonu z odpowiednim oprogramowaniem, powinniśmy uświadomić sobie jedną, bardzo elementarną rzecz CZEGO OCZEKUJEMY? Właśnie to pytanie zdefiniuje potencjalny wybór, jakiego dokonamy. Nie należy bagatelizować tej kwestii, ponieważ – tak jak wspomniałem wcześniej – brak rozeznania niewątpliwie doprowadzi nas do ogromnej frustracji.

Każdy system operacyjny posiada wady i zalety. Tylko od nas zależy, jakie wady jesteśmy w stanie zaakceptować oraz które zalety doceniamy. Na tej podstawie dokonujemy wyboru, który relatywnie nie jest najlepszy dla osoby drugiej. To nasza subiektywna ocena systemu wyrażona w słowie DOBRY.

Krytykuję wszystko inne, bo mój system jest najlepszy…

Na naszym portalu spotkałem się z bardzo przykrą sytuacją. Grupa użytkowników – nikogo nie będę wytykał palcem – notorycznie krytykuje Windows 10 Mobile i stawia inne platformy jako przykłady „idealnie realizowanej” polityki. Czy coś w tym jest? Pozwólcie, że dostrzegę jeden paradoks… Skoro nie używam urządzeń z systemem Microsoftu i staram się ich unikać, ponieważ polityka firmy mi – no właśnie: MI – nie odpowiada, to co robię na stronie poświęconej właśnie tej technologii? Nie uważacie, że to zwyczajna paranoja?

Dzisiaj spotkałem się z tekstem, który skłonił mnie do refleksji na ten temat. Wbrew pozorom nie dotyczył „hejtowania” wszystkiego, co inne od postrzeganego przez nas jako najlepszego. Artykuł związany był z aktualizacjami oprogramowania dla poszczególnych urządzeń z systemem Android. Otóż, sytuacja tam wygląda identycznie, jak u nas. Wyobrażacie to sobie? Użytkownicy – to ważne słowo – posiadający sprzęt z wyżej wymienionym systemem narzekają na jego działanie. Czasami nie działa za szybko, potrafi się zawiesić, w dalszym ciągu występują błędy z optymalizacją, producenci mają problemy ze wsparciem urządzeń dłużej niż przez 1,5 – 2 lata…  Ponownie podkreślam – każdy system ma wady.

Zapewne za moment pojawi się ktoś, kto rzuci hasłem znanym nam od bardzo dawna: „sprzęt Apple jest zdecydowanie najlepszy i koniec”. Nie uważam tak i mam swoje powody, aby mieć takie, a nie inne zdanie. Jestem przekonany, że nie każdy musi lubić akurat ten system, który moim zdaniem jest okropnie nudny, zamknięty, sztampowy. W naszym społeczeństwie utarły się pewne stereotypy poszczególnych platform. Windows – najgorszy, najmniejszy, nie warty zachodu. Android – niby dobry, bardzo popularny i z mnóstwem aplikacji. iOS – cud, miód i orzeszki… Dalszy komentarz zbędny?

To tylko opinie, które na domiar złego są bardzo subiektywne. Dziwi mnie, że tak łatwo identyfikujemy się z poglądami innych ludzi i przyjmujemy je za swoje. W końcu… Jeżeli coś jest drogie od razu musi być najlepsze? Warto zastanowić się nad tą sytuacją.

Uciekam z Windows 10 Mobile…

W ostatnim czasie takie działanie bardzo zyskało na popularności i mogę powiedzieć, że przyjęło znamiona trendu. Coraz więcej osób decyduje się porzucić platformę Microsoftu, a pociechy i ukojenia smutków szuka w konkurencyjnych rozwiązaniach.

Oczywiście, nikt nikogo na siłę nie zatrzymuje. To wolna wola użytkownika i każdy ma prawo dokonać wyboru zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Pragnę jedynie podkreślić fakt, że żadna platforma nie jest idealna i wszędzie znajdziemy błędy, które w mniejszym lub większym stopniu będą nas irytowały. W tym miejscu warto wspomnieć o starym polskim przysłowiu: „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.” Zwróćmy na to uwagę podczas podejmowania jakiejkolwiek decyzji związanej z systemami mobilnymi.

Podsumowując…

Kwestia wyboru zawsze jest trudna, ponieważ wiąże się ze zmianami. Oczywiście umiejętnie podjęta, zapewni nam sporo radości i satysfakcji. Problem pojawi się wtedy, gdy pójdziemy za tłumem i wybierzemy coś tylko dlatego, że każdy tak robi. Gwarantuję, że jest to droga donikąd i bardzo szybko możemy jej pożałować.

Koniecznie dajcie znać, co myślicie na ten temat. Uważacie, że istnieje uniwersalna „złota” platforma, która jest bezkonkurencyjnie najlepsza? Czym kierujecie się przy wyborze nowego urządzenia? Czekamy na wasze komentarze i opinie!