windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Gearbest Recenzje Windows 10 Windows 10 Mobile

Testujemy głośnik Xiaomi Bluetooth 4.1 Speaker 2 – dobry dźwięk za niewielkie pieniądze

Głośnik Xiaomi Bluetooth 4.1 Speaker 2 to przenośne urządzenie z wbudowaną baterią, które pozwala na odtwarzanie muzyki i wykonywanie rozmów z każdego urządzenia wyposażonego w technologię Bluetooth 4.1. Wg informacji dostarczonych od producenta pozwala na 7 godzin odtwarzania muzyki lub prowadzenia rozmów na jednym ładowaniu dostarczając przy tym dobrej jakości dźwięk. Sprawdzimy czy tak jest w rzeczywistości.


Za dostarczenie sprzętu do testów podziękowania dla sklepu Gearbest.


Na początek kilka danych technicznych od producenta:

ZESTAW

Zestawy jakie przychodzą od firmy Xiaomi zawsze mają to do siebie, że są eleganckie i za razem minimalistyczne. W pudełku z głośnikiem nie znajdziemy za dużo. Oprócz samego głośnika jest tylko instrukcja obsługi, która jednak na niewiele się przyda, bo jest po chińsku. Brak też kabla ładowania, ale to raczej nie powinien być problem, bo głośnik naładować możemy ładowarką telefoniczną na microUSB.

zestaw-xiaomi

WYGLĄD

Design urządzenia to bez wątpienia jego duży atut. Mały sprzęt prezentuje się rewelacyjnie. Minimalistyczny design bez zbędnych przycisków i „bajerów” prezentuje się świetnie i pasować może do każdego wystroju.

Głośnik zamontowany jest centralnie od góry. Otacza go aluminiowa osłonka, która zarazem pełni funkcje sterowania urządzeniem. To za jej pomocą zmieniamy poziom głośności, włączamy urządzenie oraz parujemy je ze sprzętem. Na dole urządzenia na jego froncie znajduje się mała dioda LED, świecąca na rożne kolory w zależności od trybu działania urządzenia. Z tyłu znajdziemy jedynie gniazdo microUSB do ładowania głośnika.

Zadbano również o to, aby urządzenie stabilnie stało na powierzchni i nie przenosiło drgań oraz wibracji. Spód zabezpieczono gumową nóżką, która spełnia swoje zadania.

Głośnik Bluetooth wykonany jest bardzo estetycznie oraz z wysokiej jakości materiałów, ale to już jest standard, dla produktów firmy Xiaomi.

1459319593626089

1459319590591898

JAK UŻYWAĆ

Pomimo tego, że instrukcja jest po chińsku, nikt raczej nie będzie miał problemu z używaniem sprzętu patrząc chociażby na obrazki. Aby włączyć urządzenie przyciskamy na 1-2 sekundy okrągłą ramkę głośnika. Urządzenie wejdzie w tryb parowania i będzie wykrywalne przez nasz telefon. Po sparowaniu usłyszymy krótki komunikat, a dioda przestanie szybko mrygać.

1459321286663716

Podczas odtwarzania muzyki możemy kręcić górnym kółkiem (jak powyżej) i zmieniać głośność urządzenia. Możemy również kliknąć na niego krótko, aby zatrzymać/wznowić dźwięk.

Urządzenie bez problemu parowało się z Lumią 950 czy Samsungiem Galaxy S5 . Głośnik może być połączony do jednego urządzenia na raz, jeżeli chcemy przełączyć sprzęt, musimy je „odparować” i połączyć z drugim telefonem.

Jeżeli chodzi o zasięg Bluetooth, to bez problemu Xiaomi Bluettoth 4.1 Speaker gra na 8 metrach bez ścian i przeszkód. Zasięg spada do 4-5 metrów jeżeli sygnał przechodzić musi przez ściany.

Producent deklaruje, że głośnik Bluetooth na jednym ładowaniu będzie działać ok 7 godzin, nam udało się osiągnąć czas nieco krótszy na połowie głośności urządzenia.

XIAOMI BLUETOOTH 4.1 SPEAKER 2 – jakość audio

Na co może być stać 5W głośniczek o średnicy nie większej niż 5cm? Myślałem, że niewiele, ale szybko wyprowadziłem się z błędu. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością i głośnością dźwięku wydobywającego się z tego bezprzewodowego głośnika BT.

Co prawda mamy tu do czynienia z jednym głośnikiem, tak więc nie uświadczymy tu trybu Stereo, ale i bez tego jest dobrze, nawet bardzo dobrze bym powiedział.


Jeżeli szukacie czegoś obsługującego Stereo, Xiaomi też przygotował taką propozycję – http://www.gearbest.com/speakers/pp_241962.html?lkid=10205773


Urządzenie testowałem w niedużym pokoju ok 20 metrów kwadratowych i muszę wam powiedzieć, że głośnik dostarczał muzykę idealnie w każdy jego zakątek. Jakość wydobywającego się dźwięku jest również nieporównywalnie lepsza niż z leżącego telefonu, ale porównywanie tych urządzeń mija się z celem. Nie twierdzę oczywiście, ze gra lepiej od kolumn Tonsila, które są w domu, ale to oczywiście inna kategoria urządzeń.

Dźwięk jest czysty i przez kilka godzin odsłuchu zdarzyło mi się jedno przycięcie, prawdopodobnie spowodowane zakłóceniami w połączeniu. Jak ocenić wysokie i średnie tony? Śmiało można powiedzieć, że jest lepiej niż poprawnie, bass „lekko pyka” i powoduje delikatne wibracje stołu odczuwalne w promieniu kilkudziesięciu cm. Nie ma oczywiście mowy o głębokim bassie ugniatającym naszą klatkę piersiową 😉 Ustawiając urządzenie na pełną głośność nie usłyszymy również charczenia ani innych niepokojących dźwięków.

JAKOŚĆ ROZMÓW

Jak mogliście przeczytać we wstępnie, urządzenie umożliwia również prowadzenie rozmów głosowych. Jakość słyszanego dźwięku jest dobra, praktycznie nie różni się od tego co słyszymy w głośniku telefonicznym, jednak nasz rozmówca może słyszeć to, że rozmawiamy przez zestaw głośnomówiący, dźwięk staje się bardziej rozproszony aczkolwiek jakość dalej jest za dobrym poziomie.

ZALETY

  • świetna jakość wykonania
  • bardzo dobra jakość audio
  • długi czas pracy na baterii
  • wsparcie Bluetooth 4.1

WADY

  • brak stereo
  • brak wejścia jack 3,5mm

Sprzęt nabyć można w sklepie Gearbest w dwóch wariantach kolorystycznych białym i czarnym. Ceny urządzenia zaczynają się od 25 dolarów: