windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Gearbest Urzadzenia

Testujemy niezwykle interesującą, inteligentą opaskę Xiaomi Mi Band 2 – nasze pierwsze wrażenia

Kilkukrotnie zdarzało się już, że informowaliśmy Was o obniżce cen fitnesowych opasek od Xiaomi – Mi Band 1, 1S oraz Mi Band 2. W końcu postanowiliśmy sami sprawdzić, jak w rzeczywistości sprawuje się ich najnowsza wersja, oznaczona numerem 2. Takim sposobem jakiś tydzień temu trafiła do nas niewielka paczuszka, a my zajęliśmy się korzystaniem i testowaniem tego ciekawego urządzenia.

21b69b92-f229-414e-93d2-36fd377b03c0

Jak każdy kawałek technologii i ta opaska ma swoją specyfikację, którą przedstawiamy poniżej:

  • Bluetooth: 4.0
  • Rating IP: IP67
  • Ekran: OLED
  • Długość paska: 15.5 – 21 cm
  • Waga: 0.017 kg
  • Rodzaj powiadomień: wibracje
  • Pojemność baterii: 70 mAh
  • Czas trybu czuwania: 20 dni
  • Czas ładowania: około 3 godzin

Z wyglądu Mi Band 2 prezentuje się naprawdę przyjemnie, wyraźnie pokazując swój sportowy charakter dzięki czarnej, gumowej opasce. OLED-owy ekran sprawuje się bardzo dobrze, prawie niezauważalnie wtapiając się w jednolicie czarną powierzchnię przodu Banda. Samo zapięcie, choć spotkałem się z opinią, że wydaje się jakby momentami miało się samo rozpiąć, trzyma naprawdę mocno, nie sprawiając mi takiego wrażenia.

33159eb4-2b74-42be-9cfe-2ab8b7f3a20c

Do czego jednak poza atrakcyjnym wyglądem przydaje się opaska Mi Band 2 i jakie daje nam możliwości ponad zwykły zegarek? Wodoodporność, liczenie ilości kroków i przebytej odległości, ilość spalonych kalorii, śledzenie aktywności z podziałem na chód oraz bieg, rejestrowanie ilości snu wraz z podziałem na sen płytki i głęboki, pomiary tętna na żądanie, czy choćby możliwość ustawienia do dziesięciu alarmów, które działają bardzo dobrze, z rana łagodnie wybudzając człowieka wibracjami na nadgarstku, zamiast uporczywego dźwięku budzika.

Zobacz promocję na Xiaomi Mi Band 2 w sklepie GearBest.com

Z tego co możemy napisać po półtora tygodnia korzystania z opaski, funkcje te, choć nie zawsze, sprawują się naprawdę dobrze. Przykładowo przebyta odległość, czasem mogąca nie zgadzać się z prawdą, w większości przypadków liczona jest jednak zadziwiająco dokładnie, potrafiąc pomylić się o zaledwie kilkadziesiąt metrów (względem wskazania na Mapach Google) przy długości trasy wynoszącej ponad 5 kilometrów. W praktyce można to ująć w margines błędu, co jest świetnym wynikiem, a dokładność zmierzonej trasy mocno mnie zdziwiła.

bffb6772-4999-4877-8f3b-7d1bdd0398ae

Również nieźle, choć często dość losowo, zmuszając do wykonania trzech testów pod rząd, działa mierzenie pulsu. Choć potrafi czasem pokazać mocno różniące się wyniki w serii, np: 75-50-51, to po wykonaniu trzech można już mieć dość dokładny obraz naszego tętna, wybierając po prostu najbliższe dwie powtarzające się wartości. Dzięki temu, że na co dzień mam niskie tętno (gdyby ktoś miał takie podejrzenia co do „chińskiego” produktu) mogę potwierdzić, że Band nie wyświetla jedynie losowej liczby z zakresu tętna osiągalnego dla człowieka, a rzeczywiście całkiem dokładnie je mierzy.

9482b0d2-9ca3-4d06-80c4-fe37558a3303

811384ff-c633-4432-ad1d-c7f83a746638

Kup Xiaomi Mi Band 2 w promocyjnej cenie w sklepie GearBest.com

Na OLED-owym panelu natomiast, dzięki dotykowemu guzikowi, który bardzo ładnie wpasowuje się do opaski, możemy wyświetlić kilka podstawowych informacji: ilość kroków, przebytą odległość, ilość spalonych kalorii, wykonać pomiar tętna oraz sprawdzić stan naładowania baterii. Dla osób zastanawiających się nad użytecznością opaski w zimie i rękawiczkach – można założyć, że jeżeli w wybranych przez Was rękawiczkach zadziała telefon, to zadziała również przycisk opaski. Na tę zimową „przypadłość” jest jednak pewne rozwiązanie dostępne w dodatkowych funkcjach, co opiszę już za chwilę. Poza samą opaską dostęp do reszty opcji uzyskujemy już przez aplikację i połączenia Banda z naszym telefonem przez Bluetooth. No właśnie, jak jednak wygląda sprawa ze wsparciem i aplikacją na mobilnego Windowsa?

Oficjalne wsparcie nie istnieje, a jakie możliwości daje nam nieoficjalna aplikacja rozwijana przez zewnętrznych deweloperów? Udostępniona zarówno dla Windows Phone 8.1 jak i Windows 10 Mobile, daje nam całkiem sporo z zakresu większości funkcji opaski. Dostęp do takich opcji jak szczegółowe dane o ilości kroków, przebytym dystansie, długości oraz rodzaju snu czy choćby możliwość konfiguracji alarmów (budzików), które następnie zapisywane są w pamięci opaski. Możliwe jest również włączenie funkcji takich jak automatyczne wyświetlenie godziny przez uniesienie ręki (co właśnie świetnie sprawdzi się w zimie), włączenie funkcji sprawdzania tętna w czasie snu oraz włączenie inteligentnego przypomnienia wibracjami i stosowną animacją o tym, że powinniśmy ruszyć się z miejsca, przykładowo sprzed komputera.

dffad1d3-1091-45fc-b35a-225711fd874b

9c09a33b-60d5-4498-92a6-6439364af79d

Pomijając, że niektóre funkcje, jak analiza snu, wymagają wsparcia deweloperów skromną kwotą 6,50 PLN (na co jak najbardziej zasługują, gdyż bez nich nie mielibyśmy możliwości używania sprzętu od Xiaomi na WP ani W10M), niestety (oczywiście) nieoficjalna aplikacja nie ma wsparcia dla wszystkich funkcji oferowanych przez Banda 2. Co dokładnie nie działa? Aktualizacja oprogramowania opaski (do czego potrzeba wykorzystać jakiegoś znajomego i telefon z Androidem), odblokowanie naszego telefonu za pomocą opaski oraz informacja na opasce o przychodzących połączeniach, SMS-ach, oraz powiadomieniach z innych aplikacji.

ae819efe-8c62-4901-957d-5d2975cd7f87

Zaoszczędź dzięki promocji na Xiaomi Mi Band 2 w sklepie GearBest.com

Muszę przyznać i kolejny raz zaznaczyć, że opaska ta jest dla mnie niezwykle ciekawa. Ponadto należy do raczej tańszych urządzeń, przez co dostępna jest dla większego grona użytkowników, a dzięki deweloperom ma nieoficjalne wsparcie dla mobilnego Windowsa. Dlatego w następnych dniach planujemy dla Was dokładniej przetestować i opisać, w postaci osobnych wpisów, kilka różnych aspektów opaski Xiaomi Mi Band 2. Całość razem z podsumowaniem zepniemy pełną recenzją, na którą zapraszamy, bowiem jest na co czekać.

Opaskę w doskonałej, promocyjnej cenie kupić możesz pod tym adresem: Xiaomi Mi Band 2 w sklepie GearBest, natomiast aplikację Bind Mi Band znajdziesz tutaj: Bind Mi Band w Sklepie Windows.