windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Felieton Windows 10 Mobile

Microsoft uśmierca Lumię, ale proszę nie panikować!

W ostatnich dniach przez internet przelała się fala „nowych” informacji, jakoby Microsoft ostatecznie odpuszczał sobie Lumie. Mogliśmy przeczytać m.in że ten obniża ceny i wyprzedaje stany magazynowe Lumii, usuwa je ze sklepów stacjonarnych, tak aby do końca roku zakończyć sprzedaż urządzeń Lumia. To wszystko prawda i raczej nie powinno to dziwić nikogo, kto chociażby trochę jest w temacie Mobilnego Windowsa i tego co dzieje się na rynku. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że Lumia 650 miała być ostatnim urządzeniem wydanym pod nazwą Lumia, co nie oznacza oczywiście, że będzie ostatnim Windows Phonem.

Już w styczniu tego roku, pisaliśmy, że zagraniczny serwis Windowscentral.com powołując się na swoje wewnętrzne źródła podał informację, że Lumia 650 będzie ostatnim telefonem z rodziny Lumia. Przeczytać możecie o tym w tym wpisie. Dlaczego zatem w internecie pojawiają się głosy, że to koniec Windows Mobile? Przecież to nic dziwnego, że wyprzedaje się stany magazynowe urządzeń, bo kiedyś trzeba zakończyć ich sprzedaż. Niepokój budzić może tylko jedna kwestia:

Nie wiemy co dalej…

Co wiemy na dzień dzisiejszy to to, że na rynku jest jedno (nie licząc lokalnych OEMów) nowe urządzenie z Windows Mobile – HP Elite X3, który wydaje się być urządzeniem bezkompromisowym. Co jeszcze? W sumie to nic. Co z Surface Phone? Tez nie wiadomo, niby ma powstać, ale póki co nikt nie ma na to chociażby najmniejszego dowodu, a w internecie pojawiają się co raz to nowsze informacje o dacie przesunięcia jego premiery, możecie przeczytać o tym m.in w moim poprzednim artykule.

Czy zatem panika fanów Windows Mobile jest uzasadniona? W pewnym sensie tak. Obecne urządzenia Lumia z serii x50 nie wszystkim przypadły do gustu, a o nowych ani widu ani słuchu. Jest co prawda urządzenie HP, ale jest kosmicznie drogie i raczej nie będzie na nie stać „przeciętnego Kowalskiego”. Z czym zatem zostaną fani systemu mobilnego od Microsoftu? Czy na rynku będzie jeszcze urządzenie pokroju Lumii 730/830, którym będzie można zdobywać rynek? Nie wiadomo i to jest chyba największy powód do obaw.

Windows Mobile rozwija się dalej…

… i to jest chyba pozytywna wiadomość w tym całym zamieszaniu. Przeanalizujmy jedną kwestię. Już w styczniu (wg artykułu powyżej) wiadomo było, że 650-ka będzie ostatnią z Lumii. Był to czas na chwilę przed udostępnieniem Windows 10 Mobile z gałęzi TH. Lumia 650 wyszła już z fabryczną dziesiątką, która oczywiście wymagała dopracowania, dosadniej mówiąc „łatania” i optymalizowana systemu. Jakiś czas później otrzymaliśmy finalną wersję oprogramowania TH2 i dowiedzieliśmy się, że ta gałąź sytemu nie będzie miała już nowych funkcjonalności. Jeżeli Microsoft miałby w planach uśmiercić Mobile na tym etapie zaprzestałby rozwoju swojego systemu mobilnego.

Co jednak robi MS?

Wydaje Redstone 1 i pracuje nad Redstone 2, czyli rozwija kolejne gałęzie swojego systemu – Windows 10 Mobile. Odpowiedzcie sobie zatem na pytania:

  • Dla kogo MS robi Redstone 1 i 2? Dla właścicieli Lumii 550, 650 i 950?
  • Czy gdyby Microsoft miał w planach uśmiercenie Windows Mobile powstałby Redstone 1 i 2?

Jeżeli zatem zakupiłeś urządzenie z Windows 10 Mobile, w szczególności flagowca, powinieneś się cieszyć, że MS dalej będzie rozwijał system dla Twojego telefonu, a Ty przynajmniej przez półtora/dwa lata będziesz cieszył się aktualnym oprogramowaniem. Jeżeli zatem ktoś będzie wmawiał Ci, że kupiłeś telefon z systemem bez przyszłości to śmiało możesz pokazać mu ten artykuł.

Informacje o uśmierceniu marki Lumia możemy potraktować bardziej jako wstęp do czegoś nowego, nieznanego i miejmy nadzieje czegoś co przypadnie nam fanom Windows Mobile do gustu. Absolutnie nie czytajcie tego, jako koniec Windows Mobile – chociaż jest pewnie spora grupa ludzi, która bardzo by tego chciała.

A wiec Panie i Panowie

keep-calm-and-don-t-panic-7