windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Lumia Microsoft Nokia Urzadzenia Windows 10 Windows 10 Mobile Windows Phone

Windows 10 Mobile zainstalowany na 14% telefonów z Windows

Można powiedzieć, że publikowanie przez firmę AdDuplex statystyk z rynku Windows, stało się już taką małą tradycją. Co miesiąc ukazują się nowe wykresy, obrazujące pozycję urządzeń z systemem Windows na pokładzie. Sprawdźmy, jak sprawy się mają, jeżeli chodzi o miesiąc sierpień. Niektóre statystyki z pewnością was zaskoczą.

Zacznijmy od dominującego urządzenia na rynku mobilnym. W tym konkretnym wypadku uwzględniamy zarówno urządzenia z systemem Windows 10 Mobile, jak i Windows Phone 8.1. W dalszym ciągu możemy zauważyć tendencję do kupowania sprzętu z niższej i średniej półki cenowej. W zestawieniu wyróżnić możemy urządzenie Microsoft Lumia 535 z 12,3% udziałów. Zaraz za nią – co bardzo ciekawe – nadal utrzymuje się najbardziej leciwy telefon z Windows’em na pokładzie – Lumia 520, która zajmuje prawie 10,5% wszystkich urządzeń Microsoftu. Warto o tym wspomnieć, przez wzgląd na brak oficjalnej aktualizacji do Windows 10 Mobile dla tego modelu. Do ataku na pozycję wysłużonej „520-stki” przygotowuje się Lumia 640 z 9,8% udziału w rynku. Nie wykluczone, że już w przyszłym miesiącu popularne urządzenie zajmie miejsce starszej siostry.

adduplex-windows-device-statistics-report-august-2016-5-638

Zwęźmy teraz pole badanie do urządzeń z systemem Windows 10 Mobile na pokładzie. Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku ogólnej statystki z rynku. Urządzenia tanie dominują i zajmują największą część wszystkich sprzętów z mobilną „10”. Szczególnie wyróżniają się  trzy telefony – Lumia 550 (12,9%), Lumia 640 (12,7%) oraz Lumia 535 (12,2%). Czołówka jest zatem bardzo blisko siebie. Moim zdaniem w najbliższym czasie najnowsze z urządzeń – Lumia 550 może nieco uciec konkurencji, w końcu jest jednym z najnowszych urządzeń Microsoftu. Zwróćmy uwagę na dość przeciętne wyniki flagowców – Lumia 950 posiada 6,7% udziału, a jej większa siostra Lumia 950 XL zaledwie 3,7%. Microsoft powinien zdecydowanie zastanowić się nad tymi danymi i wyciągnąć wnioski, jakiego urządzenia oczekują od niego użytkownicy.

adduplex-windows-device-statistics-report-august-2016-6-638

W kwestii systemów mobilnych nie da się powiedzieć, że Windows 10 Mobile jest sukcesem. Wciąż pełny błędów, a na dodatek niedostępny dla dużej części użytkowników wypada blado na tle swojego starszego brata. Nikogo zatem nie powinno zaskoczyć, że w dalszym ciągu na pierwszym miejscu wśród systemów mobilnych utrzymuje się Windows Phone 8.1. Powiem więcej, miażdży on swoich rywali wynikiem – aż! – 77.3%. Dla porównania Windows 10 Mobile posiada jedynie 14% udziału w rynku, a jeżeli w dalszym ciągu pozostanie on nieprzyjazny dla użytkowników, niebawem możemy spodziewać się eksodusu w kierunku innych platform.

adduplex-windows-device-statistics-report-august-2016-8-638

Przyjrzyjmy się tym 14%, ponieważ – jak wiemy lub nie – Windows Phone 8.1 jest już platformą niewspieraną. W przypadku mobilnej „10” sprawa ma się dość ciekawie. W tej chwili ponad połowa wszystkich użytkowników zdecydowała się zaktualizować swoje urządzenie do najnowszej – oficjalnie dostępnej – wersji. Tak więc, ponad 52% użytkowników korzysta z kompilacji dostępnych w kręgu dystrybucyjnym Redstone1. Trzeba przyznać, że nadal spora grupa konsumentów (41.3%) wciąż pozostaje przy buildach Threshold2. Zaledwie garstka osób aktywnie uczestniczy w programie Windows Insider i pobiera najnowsze oprogramowanie Redstone2. Jest to ledwo 6.3%, chociaż szczerze im się nie dziwię, ponieważ w tej fazie testów oprogramowanie może sprawiać ogromną ilość kłopotów.

adduplex-windows-device-statistics-report-august-2016-9-638

Na koniec chciałbym zauważyć – co jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem – pewną tendencję dla desktopowej wersji Windows’a 10. Otóż bardzo mała liczba użytkowników zdecydowała się zaktualizować swoje urządzenie do najnowszej dostępnej wersji. Jedynie 16.2% konsumentów korzysta z kompilacji Redstone 1 (Anniversary Update). Większość w dalszym ciągu zdecydowanie trwa przy buildach Threshold2 (77.2%), które są stabilne i nie sprawiają wielu problemów. Warto zauważyć, że taki stan rzeczy może wynikać z braku kampanii reklamowej nowego oprogramowania. W przypadku Anniversary Update nie doświadczyliśmy takich fajerwerków, jakie miały miejsce przy premierze Windows 10. Co bardzo ciekawe, niektórzy wciąż używają „10-tki” z kompilacjami Threshold1 (6.1%).

adduplex-windows-device-statistics-report-august-2016-10-638

Jak widać na powyższych statystykach Microsoft powinien skoncentrować się na dwóch podstawowych sprawach. Po pierwsze – znacznie usprawnić Windows 10 Mobile, tak aby przyciągnąć do niego użytkowników, którzy wciąż pozostają przy Windows Phone 8.1 (o ile oczywiście otrzymali możliwość aktualizacji), po drugie – skupić się na produkcji urządzeń z niższej/średniej półki cenowej, ponieważ to właśnie one dominują na rynku. Moim zdaniem, takich rozwiązań oczekują użytkownicy, a nie pracy nad „mistycznym” urządzeniem, które nie wiadomo kiedy – o ile w ogóle – zadebiutuje na rynku.

Czekamy na wasze komentarze i opinie na temat najnowszych statystyk. Tego spodziewaliście się po najnowszych wynikach? Dajcie znać co myślicie o sytuacji na rynku urządzeń z Windows’em na pokładzie.

źródło: AdDuplex