Windowsowo

Twój portal o nowych technologiach!

Aktualności

Uniwersalne aplikacje to teraz po prostu aplikacje Windows

Uniwersalne aplikacji (universal apps) zaczęły pojawiać się w sklepie Microsoftu po premierze Windows Phone 8.1. W skrócie są to aplikacje, które współdzielą sporą część kodu (do nawet 90%), dzięki czemu deweloperom łatwiej przygotować spójne wersje na tablety, PC i smartfony pracujące pod kontrolą Windowsa. Nie są to więc w pełni uniwersalne aplikacje wbrew temu co może, a w zasadzie mogła sugerować ich nazwa, ale wszystko ku temu zmierza.

Microsoft zdecydował, że universal apps przemianuje sobie po prostu na windows apps, czyli aplikacje Windows. Najogólniej mówiąc będą to te aplikacje, które uruchomimy na wszystkich urządzeniach z Windowsem. Aplikacje desktopowe (Windows) będą z kolei uruchamiane tylko na pecetach. To tak w bardzo wielkim uproszczeniu – szczegółowe różnice pomiędzy tymi dwiema rodzinami aplikacji znajdziecie w poniższej ramce.

aplikacje windows

Microsoft nie pierwszy już raz zmienia nazwę swoich aplikacji. W czasach WP7 kiedy jeszcze nie śniło się nam o „universal apps”, mieliśmy aplikacje Metro, nazwane tak od kafelkowego interfejsu. Spór prawny z jedną z brytyjskich firm zmusił jednak MS do ich rebrandingu i otrzymaliśmy aplikacje „Windows 8”, a potem aplikacje Modern, bo tak też nazwano „nowy-stary” interfejs kafelkowego Windowsa. Część z nich później ochrzczono uniwersalnymi aplikacjami, ale i ta nazwa jak widzicie nie przetrwała zbyt długo.

Myślicie, że to już koniec tego „aplikacjowego rebrandingu”?