Windowsowo

Twój portal o nowych technologiach!

Aktualności

Windows 10 dla smartfonów również otrzyma wsparcie dla pisma cyfrowego

Przy okazji wydanego dzisiaj przez Microsoft zestawu narzędzi SDK, który umożliwia tworzenie aplikacji na najnowszy system giganta z Redmond dowiedzieliśmy się, że cyfrowe pismo, o którym od dłuższego czasu mówi się w kontekście „wiekszych” urządzeń dotykowych z Windows 10, zawita również na smartfony.

Cała platforma zawierająca w sobie szereg technologii wykorzystywanych podczas tworzenia pisma cyfrowego nazwana została DirectInk. Dzięki zaledwie kilku linijkom kodu deweloperzy będą mogli zintegrować ją ze swoimi aplikacjami. DirectInk pozwalał będzie nie tylko na korzystanie ze stylusa czy pióra podczas wpisywania tekstu czy rysowania, ale również z naszego palca. Microsoft miał znacząco zminimalizować czasy opóźnień, co sprawi, że pisanie będzie niezwykle płynne i naturalne – niemal jak pisanie zwykłym długopisem.

ink

Panowie z MS wierzą, że cyfrowe pismo wniesie do aplikacji element osobisty i pozwoli użytkownikom na większą ekspresyjność w tworzeniu unikalnego przekazu wyraźnie odróżniającego się od typowego pisma komputerowego. Cyfrowe pismo ma oddawać charakter pisma odręcznego, ale wykorzystywać możliwości jakie daje dzisiejsza technologia.

DirectInk będziemy mogli używać, by zaznaczać wybrane elementy, np. fragment tekstu na stronie czy obrazek, wpisywać dane do wyszukiwarki (lub w inne miejsce) czy chociażby tworzyć wiadomości. Cyfrowe pismo będzie można pozostawić w takiej właśnie „odręcznej formie”, bądź skonwertować je na pismo komputerowe, co zostało pokazane w poniższym filmie na przykładzie tworzenia wiadomości e-mail. System zdaje sobie radzić całkiem nieźle z rozpoznawaniem tekstu, pytanie tylko jak będzie to wyglądało w przypadku dłuższych wiadomości oraz przede wszystkim naszego języka.

ink2

To w jaki jeszcze sposób będzie można korzystać z możliwości DirectInk i pisma cyfrowego prezentuje poniższe wideo.

Myślicie, że technologia ta może być rzeczywiście praktycznie wykorzystywana, zwłaszcza w urzadzeniach takich jak smartfony, czy może to jedynie zwykły gadżet?

 

 Źródło: WMPU