windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności

Sony i ZTE rozważają dołączenie do obozu Windows Phone

O tym, że Microsoft potrzebuje nowych „partnerów”, którzy zdecydowaliby się na produkcję urządzeń z systemem Windows Phone nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Dzierżąca 92% rynku WP8 Nokia po połączeniu z MS będzie oczywiście nadal wydawała urządzenia z WP, ale już nie pod swoją marką i nie do końca wiemy jaki będzie to miało wpływ na potencjalnych kupujących. Zostaje Huawei, HTC i Samsung. No cóż, wszyscy widzimy jak wyglądają ich obecne wysiłki w sektorze WP. Microsoft musi szukać sojuszników, bo samo połączenie z Nokia może okazać się niewystarczające do dalszej popularyzacji WP i konkurowania z iOS i Androidem.

Jak donosi portal The Information, gigant z Redmond ma prowadzić rozmowy nie tylko z Sony, ale też „starać się” o ZTE, która miało już przecież wcześniej w swojej ofercie telefony z WP7: ZTE Tania i Orbit. Nie pierwszy raz słyszymy zresztą o tym, że chińska korporacja rozważa powrót do obozu WP8. Wielokrotnie zdarzało się nam o tym pisać, w sieci ukazywały się nawet zdjęcia rzekomo smartfonów ZTE z WP8.

zte tania

Sony z kolei z WP nie miało jeszcze oficjalnej styczności. Piszę oficjalnej, bo na pewno większość z Was słyszała o prototypie „Jolie”, który był smartfonem z klawiaturą QWERTY i WP7. Na tle ówczesnych telefonów z WP7 „Jolie” zapowiadał się naprawdę ciekawie, ale niestety nigdy nie wszedł do produkcji. Jego egzemplarz testowy można było jakiś czas temu zakupić jednak na poratalu akucyjnym ebay. Sony nigdy stanowczo nie odcinało się od WP, ale z drugiej strony nie słyszeliśmy też jakichkolwiek deklaracji o przyłączeniu się do Microsoftu, który najwyraźniej stara się teraz przekonać niezdecydowanych Japończyków. Jeżeli by się im udało, niewykluczone że moglibyśmy zobaczyć WP8 z brandingiem Vaio lub w końcu jakąś Xperię z mobilnymi okienkami.

sony jolie

Być może zarówno dla jednej jak i drugiej firmy bodźcem do rozmów był informacje mówiące o zniesieniu przez Microsoft opłat licencyjnych, które obecnie każdy z producentów wydających urządzenia z WP musi uiszczać. Cały 2014 rok przed nami, mam nadzieję, że niebawem zobaczymy ile z tych rozmów wniknie.

Źródło: WPC, The Information