windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności

Windows Phone Dashboard – Koncepcja centrum powiadomień prosto z Francji

Francja, kraj zamieszkały przez ludzi szanujących styl oraz modę, przynajmniej taki stereotyp panuje w Polsce, lecz muszę Wam przyznać… Francuzi to spoko goście 🙂
Jeden z nich, o imieniu Farid przygotował moim zdaniem bardzo ciekawą koncepcję centrum powiadomień, które jest czymś więcej niż tylko miejscem zawierającym ilość nieodebranych połączeń lub ominiętych wiadomości.

je swipe donc je peux

Autor pomysłu pracując nad projektem inspirację czerpał z ekranu blokady Windows Phone, co jak widać zaowocowało w coś bardziej użytecznego, lecz wciąż zachowując jego pozytywne cechy.

Pierwszą fajną rzeczą, która rzuca się w oczy jest garść standardowych informacji takich jak godzina, data, pogoda oraz stan baterii. Musicie przyznać, że tak bardzo wyróżnionych elementów nie spotyka się na co dzień w typowych centrach powiadomień. Kolejną sprawą są same powiadomienia wyświetlane w postaci ikon aplikacji oraz ilość powiązanych z nimi notyfikacjami, na przykład ilość dostępnych aktualizacji w WPS dla zainstalowanych programów lub gier.

Sekcję „informacyjną” już co nieco opisałem, teraz pasowałoby zwrócić uwagę na część dotyczącą ustawień. Druga połówka ekranu pozwalałaby szybko zmienić poziom głośności lub jasności przy pomocy suwaków oraz włączyć albo wyłączyć popularne funkcje takie jak Wi-Fi, transfer danych czy Bluetooth… proste, prawda?

Windows Phone Dashboard – je swipe donc je peux

Po lekkim spojrzeniu na grafikę przedstawiającą koncepcję można pomyśleć, że nie jest to tak na prawdę centrum powiadomień i rzeczywiście nim nie jest… Farid Ackbaraly nazwał swój projekt „Windows Phone Dashboard”, co po chamsku można przetłumaczyć na polski jako „Deska rozdzielcza Windows Phone”, lecz ja bym to nazwał po naszemu „Centrum szybkiego Dostępu”, w końcu z tego miejsca najszybciej otrzymamy dostęp do powszechnych ustawień oraz informacji, wykluczając naturalnie ekran startowy WP 😉

„Je swipe donc je peux” – „Przesuwam, więc mogę”… Takim „mottem” autor opatrzył swój pomysł, lecz można się w tym również dopatrywać małej sugestii wymierzonej w ekipę ludzi pracujących na Windows Phone… tak czy siak dostęp do WPD otrzymalibyśmy po przesunięciu ekranu startowego w prawo lub co jest bardzo ciekawe, po tapnięciu w kafelek przedstawiający część zawartości WPD.

Osobiście…

Rozwiązania przedstawione w koncepcie są według mnie oryginalne, zamiast sporej ilości niepotrzebnej treści pozyskalibyśmy w jednej pigułce minimalistyczny oraz szybki zrzut tego co potrzebujemy na co dzień wykonując jedynie jeden gest. Brawa dla autora 🙂

Co Wy myślicie o powyższej idei?

Źródło: MonWindowsPhone – Première communauté WP francophone