windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności

Czy Microsoft i WP mogą stracić na "zabiciu" marki Nokia?

UPDATE: Po wczorajszych doniesieniach na temat zakupu (części) Nokii przez Microsoft na forach dyskusyjnych zawrzało. Wielu internautów, często wieloletnich fanów i użytkowników marki Nokia, postrzega transakcję pomiędzy obiema firmami jako coś negatywnego głównie dlatego, że „nie będzie już Nokii.” Nie będzie jej oczywiście w takim znaczeniu, że do końca 2015 roku nie zobaczymy żadnego urządzenia moblinego, na którym widniałyby napis Nokia, oprócz featurephone’ów, które na podstawie umowy licencyjnej mogą być sprzedawna przez MS pod tą marką przez 10 lat.
microsoft lumia
Nie da się ukryć, że pomimo, mówiąc łagodnie, niezbyt dobrej passy w ostatnich latach, po przyłączeniu się do MS i niemal całkowitemu oddaniu WP Nokia zaczynała stawać na nogi. Powoli, ale zaczynała. Zresztą nie przypisujmy tego tylko serii Lumia, bo (bardzo) budżetowy telefony z serii Asha sprzedawały się w niektórych krajach nawet znacznie lepiej niż Nokie z WP. Oczywiście ani marka Lumia ani Asha nie znikają, bo na podstawie umowy MS ma o nie „zadbać.” Na jakiś czas przynajmniej znika jednak Nokia. I tu można zacząć się zastanawiać czy to nie zaszkodzi samemu WP. Dla wielu ludzi, czego chyba Microsoft jest świadomy, WP to właśnie Nokia. Sam wielokrotnie spotykałem się z opiniami, że system znajdujący się na Lumiach to przecież „robota” Nokii.
Lojalność wobec danej marki, to ogromny bodziec podczas zakupu telefonu, nie ma na ten temat żadnych wątpliwości. Trudno mi tutaj powoływać się na jakiekolwiek dane, bo ich nie posiadam, ale jest pewny, że ogromna liczba osób zakupiła Lumie z WP tylko dlatego, że na obudowie telefonu widniał napis Nokia, a nie dlatego, że podobał się im WP. Ba, wielu z nich nawet pewnie nie wiedziało, że Lumie dostarczane są z takim systemem i oczekiwało Symbiana. W sporej liczbie krajów europejskich a także w Ameryce Łacińskiej Nokia nadal posiada ogromną rzesze fanów i oddanych klientów. Część z nich udało się może nawet Finom „nawrócić” na WP, część zdecydowała się na tańsze modele z serii Asha. Co zrobią ci ludzie, widząc nowe telefony z logiem MS, bo chyba tak mniej więcej wyglądać ma przyszłość zarówno dla marki Lumia jak i Asha? Kupią ten produkt czy pójdą do konkurencji? Patrząc na Wasze komentarz i wyniki ankiety którą przygotował WMPU, śmiem twierdzić, że część z nich jednak odejdzie, bo jak można być fanem marki, której tak jakby przecież nie było.
microsoft-buys-nokia
Na całą tę sprawę można jednak popatrzeć z drugiej strony. Kulejąca finansowo Nokia z pewnością otrzyma od MS solidne wsparcie i nie mówiąc tutaj tylko o pieniądzach, ale też i o reszcie zaplecza, którym Redmond dysponuje. Nokia jako marka może i zniknie, ale trudno sobie wyobrazić, by coś miało się stać z serią Lumia, która dla wielu jest przecież synonimem WP. Nad przyszłymi modelami Lumii powinni też pracować w większości Ci sami ludzie, ta sama ekipa świetnych programistów i inżynierów, wspomagana dodatkowo przez doświadczonych pracowników MS i o ile Ci drudzy nie będą za bardzo „mieszać się” do tworzenia urządzeń, duch Nokii powinien w nich przetrwać. Zabraknie tylko kilku liter na obudowie, które zastąpione zostaną kilkoma innymi. Czy to tak dużo?

Źródło: TheVerge