windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności

Nie zobaczymy już smartfonów marki Nokia

Dzisiejsze informacje o przejęciu, zakupie, fuzji, czy jakichkolwiek słów byśmy tutaj użyli, Nokii przez Microsoft były zdecydowanie jednymi z najważniejszych wiadomości w ciągu ostatnich miesięcy. Mimo iż transakcja tak naprawdę nie doszła jeszcze do skutku a jej sfinalizowania możemy się spodziewać dopiero w przyszłym roku i tak mówi się o niej jako czymś dokonamy i rzeczywiście trudno sobie wyobrazić, by to wszystko nie doszło do skutku. Takiej decyzji nie podjęto przecież w ciągu jednego dnia przy kawie, a jak powiedzili sami Ballmer i Elop, „rozmowy toczyły się od dawna.”
Przejęcie przez Microsoft wydziału Nokii zajmującego sie urządzeniami i usługami a także możliwość „swobodnego” (przez 10 lat) korzystania z bogatego wachalarza patentów Nokii, sprawia, że tak naprawdę nie do końca wiemy co dalej. Co dalej, chociażby z pozornie dość trywialną sprawą jaką wydaje się być nazewnictwo przyszłych telefonów Nokii pod rządzami MS.
Acquisition2
Wiemy, że gigant z Redmond zobowiązał się „zaopiekować” markami „Lumia” i „Asha”, które przechodzą pod jego kierownictwo. Chwilowo zniknąć ma natomiast marka „Nokia”, która do 31 grudnia 2015 roku nie ma prawa pojawić się na żadnym urządzeniu moblinym. Później, na podstawie 10 letniej umowy, Nokia/MS, (jako marka nadal zostaje we władaniu Finów) będzie mogła produkować ficzerfony (S30 i S40) pod tą nazwą. Wygląda więc na to, że Nokia Lumia 1020 (lub jeszcze mająca się pojawić 6” L1520) to ostatni smartfon, w nazwie którego widnieje słowo Nokia. Trochę to przykre, zwłaszcza dla tych, którzy z fińską firmą są od dawna. Ja sam, jak pewnie wielu z Was, zaczynałem od kultowej, niezniszczalnej 3310.
amazing lumia
Pomijając tę nostalgię, można się jednak zacząć zastanawiać jak nazywał się będzie pierwszy smartfon Nokii z WP(8) już pod kierownictwem MS. Steve Ballmer stwierdził, że firma zdecydowanie wymyśli coś lepszego (czyt. krótszego) niż, np. „Nokia Lumia Windows Phone 1020”. Może „Microsoft Lumia 1020”? Albo „Lumia Surface 1020”? Przepraszam, ale cokolwiek by to nie było, będzie chyba brzmieć gorzej niż Nokia Lumia 1020. Osobiście mam tylko nadzieję, że jakimś cudem „Lumia” nie zniknie w końcu całkowicie i nie zostanie zastąpiona jakimkolwiek innym „wynalazkiem” Microsoftu z dodanymi „cyferkami.” Byłoby naprawdę szkoda.
A Wy macie jakieś pomysły odnoście nazwnictwa nowych Lumii?