windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności

Dlaczego Microsoft kupił Nokię?

Nie Lenovo, nie Huawe, a właśnie Microsoft przejął strategiczne wydziały Nokii, zajmujące się urządzeniami i usługami oraz uzyskał dostęp do bogatego portfolio patentów jakie posiada fińska firma. W sumie kosztowało to giganta z Redmond 7.2 miliarda dolarów. Nic dziwnego jednak, że Microsoft nie pozwolił innym na kupno Nokii, przecież gdyby nie Finowie ich mobilny system prawdopodobnie w ogóle by nie zaistniał na rynku a 8% udziałów w Europie, o których wczoraj pisałem i ok. 4% ogółem byłoby tylko mrzonką.
Dlaczego konkretnie MS zdecydował się na taki krok? W ładnie ilustrowanym, 30 stronicowym materiale wszystko zostało wyjaśnione, link do niego znajdziecie tutaj. A my tutaj tylko w skrócie:
Powód nr.1 – By zwiększyć (i przyspieszyć) generowanie udziałów i dochodów w sektorze związanym z telefonami.
Powód nr.2 – By tworzyć możliwie najlepsze urządzenia (i system) dla swoich użytkowników.
Powód nr.3 – By zapobiec ekspansji Google i Apple’a, utrudniających wdrażanie innowacji, integracji i dystrybucji.
Powód nr.4 – By lepiej (czyt. finansowo) przygotować się na to co przyniesie ciągle rosnący rynek smartfonów.
Z tych ładnych haseł PR-owych wywnioskować możemy jedno: Microsoft nie składa broni i idzie coraz bardziej w rynek mobliny. Nie zamierza odpuścić ani Google ani Apple, i na poważnie planuje zająć się walką nie tylko na software, ale i hardware. Biorąc pod uwagę „nową broń” jaką teraz dysponuje i mam tutaj na myśli nie tylko zakupiony za dużą „kasę” wydział urzadzeń i usług, ale też i głównie patenty Finów, coś ciekawe może się z tego urodzić. Może za wcześnie mówić drżyjcie Apple i Google, ale błędem byłoby gdyby którykolwiek z rywali zlekceważył MS, zwłaszcza teraz kiedy „łączy się” on z Nokią.

Źródło: TechNet