windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Promo

Microsoft kupuje Nokię!!!

Mimo iż od jakiegoś czasu mówiło się o takiej ewentualności ta wiadomości i tak dla wielu z Was, jak i dla mnie, będzie pewnie (nie)małym szokiem. Ale tak, wszystko się zgadza Microsoft, który współpracuje z Nokią od 2011 kupi(ł) jej wydziały zajmujące się urządzeniami i usługami oraz będzie mógł korzystać z szerokiego wachlarza petentów jakie posiadają Finowie.
Od 2011 kiedy to Nokia ogłosiła swoje niemal całkowite oddanie WP, firma stara się stanąć znowu na nogi i chociaż uzyskała imponujący prawie 80% udział w rynku WP, jej sytuacja finansowa, pomimo sporej pomocy MS nadal nie jest najlepsza. Być może częściowe przejęcie przez MS to zmieni. Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2014 roku. Microsoft zapłaci 3.79 miliarda euro za wydział urządzeń i usług oraz kolejne 1.65 miliarda za możliwość licencjonowania patentów Nokii.
Zmiany dotkną również pracowników – 32,000 z nich zostanie przetransferowanych do Microsoftu a sam obecny CEO, Stephen Elop, ustąpi a jego miejsce przejmie chwilowo Risto Siilasmaa. Elop nie usuwa się jednak całkowicie w cień, przejmuje bowiem rolę wiceprezesa w… wydziale urządzeń i usług, czyli w tym, który zakupiony zostaje przez Microsoft.
W związku z zakupem tego wdziału MS przejmie opiekę nie tylko na urządzeniami z WP, ale też nad budżetowymi smartfonami z serii Asha. Nokia zachowa kontrolę nad usługami lokalizacyjnymi Here (MS podpisać ma jednak inną cztero-letnią „strategiczną” umowę związaną z tymi usługami) oraz swoją infrastrukturą biznesową.
Chociaż nie mówimy tutaj o całkowitym przejęciu i uzależnieniu Nokii przez MS, ekipa z Redmond „bierze” zdecydowanie to co najlepsze i najbardziej strategiczne. Od 2011 jesteśmy świadkami niezwykle bliskiej współpracy obu firm a obecna sytuacja z pewnością jeszcze bardziej zacieśni te więzy, co oznaczać może nie tylko lepsze produkty, ale też prawdpodobnie i większą (!) ekspansję Nokii w sektorze WP.

Źródło: WPCentral/informacja prasowa Microsoft