windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności

Elop może zastąpić Ballmera na stanowisku CEO Microsoftu

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że Steve Ballmer obecny CEO Microsoftu w ciągu najbliższych 12 miesięcy uda się na (zasłużoną?) emeryturę. Ballmer, zastąpił w 2000 roku Billa Gatesa, który niezwykle go cenił i niemal zawsze bronił jego decyzji. Przyszła jednak pora na zmiany i to nie tylko te dotyczące reorganizacji oddziałów firmy, ale też jej kierownictwa. Kto może być następcą Ballmera?
Najwyraźniej na liście tej znajduje się dobrze Wam znany Stephen Elop pełniący obecnie funkcję CEO Nokii, czyli najbliższego partnera MS w oddziale Windows Phone. Nie ulega wątpliwości, że jest to niezwykle ciekawa postać, zręczny mówca i urodzony przywódca. Jego metody nie zawsze jednak przysparzały mu przyjaciół, zwłaszcza wśród współpracowników; wystarczy chociażby wspomnieć słynne już Burning Memos, w których przyznał on, że „Nokia odstaje od konkurencji, nie oferuje tak dobrych urządzeń jak ona, a firmie brak odpowiedniego kierownictwa.” Jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z tymi kontrowersyjnymi treściami, których autorem był Elop, to gorąco zachęcam do pogrzebania w sieci, całkiem ciekawa lektura.
ballmer elop
Dla części osób obecny CEO Nokii jest więc być może szczerym i niezwykle charyzmatycznym przywódcą, który stara się wyciągnąć firmę z kryzysu, dla innych to z kolei nieudacznik, który poprzez „wyskoki” w stylu Burning Memo i wpakowanie się w WP pogrąża nie tylko siebie, ale i samą Nokię. Swego czasu w sieci krążyły plotki jakoby inwestorzy Nokii mieli dość obecnego CEO i również rozważali zmianę. Czyżby więc Elop miał rzeczywiście zmienić firmę i „przeskoczyć” do MS? Nie wszyscy z Was być może wiedzą, ale miał on już okazję tam pracować; w latach 2008-2010 był odpowiedzialny za linię produktów Office a także pełnił wysokie stanowisko w kierownictwie firmy. W rezultacie gdy odchodził we wrześniu 2010, by zastąpić ówczesnego CEO Nokii Olli-Pekka Kallasvuo, był 8. największym udziałowcem w Microsoftcie.
Microsoft-Nokia
Czy charyzma, umiejętności przywódcze, po części znajomość firmy i obecne dobre stosunki z MS wystarczą by przejąć rządy w Redmond? Być może, ale w walce o fotel prezesa Elop na pewno nie będzie jedyną postacią; Sunday Times wymienia też Tony’ego Batesa i byłego CEO Mware, Paula Maritza, który podobnie jak Elop miał okazję pracować w MS. Ciekawy chociaż raczej nierealny jest scenariusz mówiący o tym by powrócić miał zajęty ostatnio działalnością charytatywną Bill Gates.
Widzicie obecnego CEO Nokii jako następcę Ballmera? Bo ja chyba tak.

Źródło: Sunday Times, Wikipedia