windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Promo

Jak wypada update Amber po tygodniu użytkowania

Spora część z Was podobnie jak i ja zainstalowała Amber już w minionym tygodniu dzięki Nokia Care Suite lub Nokia Software Updater. Co można po tym krótkim okresie użytkowania powiedzieć o nowych funkcjach i samej aktualizacji, która jest połączeniem poprawek Nokii i poprawek systemowych (GDR2). Czy warto było czekać? Czy funkcje jakie wprowadza są użyteczne i czy obyło się bez przykrych niespodzianek jakie już miały miejsce w przeszłości.
Zacznijmy może, że od kwestii najważniejszej czyli stabilności, baterii i katalogu Inne. Po blisko 7 dniach korzystania ze zaktualizowanej Lumii 820 nie miałem do czynienia z ani jednym niespodziewanym resetem czy zawieszeniem się systemu. Stabilność pozostała na dokładnie takim samym poziomie. System wydaje mi się minimalnie szybszy, ale to zapewne efekt hard resetu i postawienia wszystkiego od nowa. Pozytywnie zaskoczyła mnie bateria, która pomimo ciągłego korzystania z ekranu pogdlądu (Nokia Glance Screen) nie wydaje się znikać szybciej niż miało to miejsce przed Amber – podobnie jak i wcześniej ładuję telefon pod koniec dnia. Jeżeli nastapiły jakieś zmiany to w moim przypadku w zasadzie niezauważalne.
Ważną kwestią jest katalog Inne, stwarzający sporo problemów, które jak twierdził Joe Belfiore nie będą już tak poważne po GDR2. Tydzień, to może zbyt mało by powiedzieć coś więcej na ten temat, ale jest chyba zauważalnie lepiej i katalog ten rzeczywiście jest bardziej „dynamiczny.” Wcześniej zajmował on u mnie ponad 1.2 GB, teraz jest to poniżej 500 MB i na razie nie zaobserwowałem żadnego niepokojącego się jego powiększania. Zmniejszyło się również miejsce zajmowane przez pliki tymczasowe, chociaż to zmiana nieduża – wcześniej zwykle ok. 100-150 MB, teraz nie więcej niż 20 MB. Zobaczym jak sytuacja będzie się kształtować po miesiącu, na razie jest OK.

wp_ss_20130812_0022wp_ss_20130812_0014

Rzućmy teraz okiem na dodatki od Microsoftu czyli GDR2. Tych nie ma dużo. Powróciło radio, które znowu znajdziemy w hubie muzycznym. Działa dokładnie tak jak w WP7, więc nie widzę powodu by się rozpisywać.
Kolejna drobna zmiana chowa się przed nami w ustawieniach zdjęć i aparatu, pozwala nam ona wybrać aplikację fotograficzną, która będzie otwierała się po przytrzymaniu przycisku aparatu. Nie jesteśmy więc już ograniczani do każdorazowago oglądanie aplikacji wbudowanej, ale jeżeli często korzystamy z jakiejś innej, możemy właśnie ją ustawić jako domyślną. Wygląda jednak na to, że aby tak się mogło stać i same zewnętrzne programy muszą przejść jakieś zmiany – pomimo obecności 3 typowo fototgraficznych apek w mojej kolekcji jedynie Smart Camera pojawiła się w ustawieniach aparatu.
Inna drobna zmiana to możliwość aktywowania prędkości 4G w ustawieniach sieciowych.

wp_ss_20130812_0012wp_ss_20130812_0004

Znacznie ciekawsze są opcje związane z Data Sense pozwalające Nam trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o pakiety danych. Mimo iż jest to opcja systemowa, za którą odpowiada MS, jakiś cudem nie znalazła się ona w aktualizacji dla smartfonów HTC, Lumie natomiast ją dostały. Rozumiem, że Nokia jest faworyzowana, ale to trochę zalatuje dyskryminacją i to nieco dziwną. Do rzeczy jednak. Narzędzia takiego jak DS bardzo w WP8 brakowało i bardzo dobrze, że to stało ono się w końcu szerzej dostępne. Dzięki niemu możemy ustawiać limity przesyłu danych oraz w wygodny sposób sprawdzać ile danych zostało przesłanych przez sieć komórkową i WiFi, a nawet ile danych wykorzystały poszczególne aplikacje. Bardzo ciekawe dane zwłaszcza jeśli często korzystamy z internetu od operatorów i boimy się, że jakaś aplikacja może ich pożerać zbyt dużo. Ostatnio nie korzystam w zasadzie z pakietów, ale według Data Sense przez WiFi w ciągu tych kilku dni mój transfer wynosi 2,31 GB. Funkcję systemu można również zintergrować z IE tak by przglądarka oszczędzała dane – znajdziecie ją w opcjach zaawansowanych.

wp_ss_20130812_0001wp_ss_20130812_0002

Z tych widocznych zmian ze strony MS to było by tyle, więcej o nowościach w GDR2 poczytacie TUTAJ
Pora przejść do tych zdecyowanie fajniejszych funkcji i dodatków od Nokii. Najważniejszy jest tutaj ekran podglądu, który może i nie jest jakimś niesamowitym wynalazkiem, ale jest naprawdę bardzo, ale to bardzo użyteczny. Możliwość sprawdzenia godziny bez konieczności odblokowywania ekranu jest po prostu bardzo wygodna i w praktyce sprawdza się doskonale zwłaszcza w nocy, kiedy nasze oczy nie są oślepiane przez blask ekranu. Oprócz skaczącej co jakis czas po ekranie godziny na NGS nie ma wielu innych informacji (wibracja, wyciszony, niski poziom baterii, ładowanie telefonu). Gdybyśmy otrzymywali informacje o nieodebranych smsach, mailach i rozmowach byłoby znacznie ciekawiej. I bez tego jednak warto aktywować ekran podglądu, który ja się okazuje pomimo ciągłej aktywacji nie pożera wcale sporo energii – mowa oczywiście o ekranie AMOLED, nie wiem jak wygląda to na takiej np. Lumii 920, która posiada LCD, tereotycznie mniej przyjazny takim funkcjom.
nokia_glance_screen
Z ekranem i nowościami w Amber wiążą się jeszcze inne rzeczy. Jedną z nich jest podwójne stuknięcie pozwalające obudzić telefon czyli wywołać ekran blokady bez konieczności wciśkania przycisku Power. Po NGS to następny miły i użyteczny dodatek, z którego korzysta się często i niemal intuicyjnie. Nieco mniej praktyczny (przynajmniej dla mnie) jest profil kolorów, który pozwala manipulować nasyceniem i temperaturą kolorów. Osobiście wszystko zostawiłem po staremu. Dla osób wyczulonych na takie subtelności może to być jednak coś ciekawego.

wp_ss_20130812_0009wp_ss_20130812_0010

Pamiętam, że sporo było pytań kiedy powróci w końcu opcja flip-to-slience czyli obróć by wyciszyć, była ona przecież dostępna na Lumiach z WP7 a w WP8 się nie pojawiła. Po aktualizacji Amber obrócenie smartfona ekranem do spodu spowoduje wyciszenie dzwonka podobnie jak i wciśnięcie przycisku głośności. Opcja ta jest domyślnie włączona, aby ja deaktywować musicie udać się do ustawień audio i zakładki ulepszenia.
Dla miłośników mobilnej fotografii z pewnością ciekawa może się okazać aplikacja SmartCamera, która umożliwia:

  • usuwanie niechcianych obiektów ze zdjęcia
  • wybieranie najlepszego zdjęcia uchwyconego dokładnie w tym momencie, który nas interesuje
  • zdjęcia grupy z zaawansowanym wykrywaniem uśmiechu i mrugnięcia
  • automatyczne wybranie najlepszej twarzy dla każdej z osób na zdjęciu

wp_ss_20130812_0016
Sam wielkim fanem takich aplikacji nie jestem, ale popstrykałem kilka fotek z użyciem SC i trzeba przynać, że warto tę aplikację zainstalować na swojej Lumii, bo w jednym miejscu zbiera ona kilka użytecznych narzędzi przydatnych wszystkim smartfonowym fotografom.
Dodatek, o którym pisał niedawno Łukasz czyli filtrowanie i blokowanie połaczeń i SMS-ów nie jest wprawdzie dostępny bezpośrednio po instalacji Amber, ale bez tej aktualizacji nie otrzymacie do niego dostępu, co wiąże się zapewne z poprawkami w samym GDR2. Po instalacji Amber i aktualizacji wewnętrznej aplikacji Nokii info+dodatki w systemie pojawi się jednak ta opcja, która (na swój) sposób integruje się nawet z systemem – numery blokować możemy wybierąc je z historii połączeń. Kolejna niezwykle użyteczna fukcja i przykład na to, jak Nokia odwala pracę za MS.

wp_ss_20130812_0006wp_ss_20130812_0005

O ile niczego nie pominałem, ostatnią i bardzo subtelną zmianą po instalacji Amber są lekko zmienione dzwonki od Nokii. Mnie osobiście bardzo przypadły one do gustu. Polecam sprawdzić jeśli jeszcze tego nie zrobiliście.
Podsumowując, aktualizację Amber można chyba uznać za całkiem udaną. Dostaliśmy kilka ciekwych opcji, może nie przełomowych, ale całkiem przydatnych podczas codziennego użytkowania naszych smartfonów. Na wszystkie postawione więc na początku tego tekstu pytania można chyba śmiało odpowiedzieć TAK.