windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności

GDR2 i nowe API dla blokowania niechcianych połączeń i SMS-ów

Dla większości z nas GDR2 to z pewnością „kiepska poprawka”, kiepska w tym sensie, że niezawierająca wielu nowych funkcji, które użytkownik może zobaczyć i odczuć podczas korzystania z telefonu. Tymczasem subtelnych i równie(ż) istotnych zmian, które nie zostały wymienione w changelogu bezpośrednio, może być znacznie więcej. Dobrym przykładem niech będzie ta, do której dokopał się deweloper o ciekawej, nieco indiańskiej ksywce Walking Cat. Porównując kod emulatora WP8 przed i po GDR2 zauważył on różnice w API związane z blokowaniem i filtrowaniem połączeń i SMS-ów. Dla obu tych aspektów możliwe jest blokowanie numerów z naszej książki adresowej numerów nieznanych a nawet prywatnych.
gdr2 blockin calls
Mimo iż na codzień większość z nas zapewne nie odczuwa potrzeby korzystania z tych funkcji, okazjonalnie zdarzają się niemiłe sytuacje, jak to w życiu, kiedy chcemy/musimy się od kogoś odciąć i nie mam tutaj na myśli teściowej. Według WMPU wspomniana powyżej funkcja może być prawdopodobnie aktywowana przez operatorów. Jej dostępności natomiast próżno szukać w ustawieniach WP8 – w żadym z telefonów z GDR2 nie została ona najwyraźniej aktywowana, tak byśmy mieli do niej dostęp z poziomu interfejsu.
Dziwią mnie czasem takie posunięcia Microsoftu, nie pierwszy raz jest bowiem tak, że fizycznie coś jest dostępne, ale nie możemy z tego skorzystać – wystarczy tylko przywołać historię z radiem FM.

Źródło: WMPU