windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Promo

Microsoft wyjaśnia jak GDR2 poprawia zarządzanie katalogiem Inne

W niedzielę pisałem o tym, że na swoim Twiterze J. Belfiore poinformował jakoby druga poprawka dla WP8 (GDR2) poprawiał sytuację związaną z „samozapełniającym” się katalogie Inne. Pisząc „poprawiała” nie mam na myśli czyściła ten folder do zera, zwalniając tym samym całą wcześniej używaną pamięć. To jest w zasadzie niewykonalne i wymuszone przez architekturę samego systemu.
Katalog Inne jest bowiem miejscem, w którym przechowywane są pliki cache często używanych przez nas elementów jak załączniki z maili, niektóre dane aplikacji, gier, itp. Umożliwia to znacznie szybszy do nich dostęp. Samo istnienie katalogu Inne nie jest więc swego rodzaju błędem. Jest nim natomiast sytuacja w wyniku której po deinstalacji aplikacji i gier na pamięci wewnętrznej pozostają pewne, niemożliwe do usunięcia „śmieci.” Im większa objętościowo gra/aplikacja, tym i więcej tego typu niechcianych plików. W GDR2, które niebawem wszscy powinniśmy dostać,  zostało to jednak naprawione.
other 2
W drugiej poprawce dla WP8 rozwiązano problem nieusuwania wspomnianych plików, co oznacza, że katalog Inne będzie teraz nieco bardziej dynamiczny – będzie „rósł”, ale będzie się też odpowiednio zmniejszał. Nigdy nie zostanie jednak zlikwidowany całkowicie, bo zawiera elementy, których „chcemy” jak, np. załączniki maili.
Trzeba się więc liczyć z tym, że katalog Inne i w przyszłości będzie zabierał nam miejsce, chociaż już nie w takim stopniu jak przed GDR2 – to niejako zależeć też będzie od sposobu w jaki ze smartfona korzystamy. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że 6-10 GB straty miejsca nie powinny się już zdarzać. Mimo to warto zwrócić uwagę z jaką ilością pamięciu wewnętrznej kupujemy smartfona – „uważajcie” szczególnie na 4GB telefony.

wp_ss_20130728_0001

Osobiście czekam też na ewentualne rozwiązanie kwestii instalacji gier i aplikacji na karcie SD, które znacząco pozwoliłoby odciążyć pamięć wewnętrzną, tym samy problem katalogu Inne stracił by na znaczeniu.