windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności

Dlaczego Nokia wybrała Windows Phone a nie Androida?

Dlaczego stawiać na kompletnie nowy, nie do końca dopracowany system? Dlaczego wiązać się z Microsoftem a nie Google, którego Android rządzi rynkiem i pozycję lidera dierży tak mocno, że nawet drugi Apple może tylko pomarzyć o zbliżeniu się do niego? Na te i wiele innych pytań stara się pewnie odpowiedzieć większość osób zainteresowanych branżą mobilną.
Stephen Elop przyznaje, że jest zadowolony z decyzji jaką podjął, według niego rynek 800t-Elop2_printAndroida nie wydaje się odpowiedni dla Nokii, bo jest tam po prostu zbyt „tłoczno” i firma nie miałaby szansy skutecznie i efektywnie na nim konkurować. Jest w tym sporo racji – Androidem niepodzielnie rządzi Samsung a reszta producentów stara się tylko nadążać, w większości z marnym skutkiem. Wystarczy przytoczyć kiepską sytuację (finansową), świetnego poniekąd producenta jakim jest HTC. Nokia zdaje sobie sprawę, że nie dysponuje już takim autorytetem jaki miała dawniej i inwestycja w system Google wcale nie musiałaby dla Finów oznaczać natychmiastowego sukcesu.
Oddanie się WP jest również ważne ze względu strategicznego, Elop twierdzi, że operatorzy i użytkownicy na wielu rynkach chcą alternatywy, chcą trzeciego systemu operacyjnego i to właśnie stara się im dać Nokia razem Microsoftem. Ważne jest by się odróżnić, by ludzie zrozumieli, że Windows Phone nie jest Androidem, nie jest iOS, jest natomiast czymś nowym, jest alternatywą.
Rozśmieszył mnie nieco fragment wypowiedzi CEO Nokii: „Kilka lat temu baliśmy się, że jeden producent może zdominować rynek Androida […], przypuszczaliśmy nawet kto może nim być…” Jakby nie patrzeć Nokia jest teraz takim Samsungiem WP. Udział procentowy w rynku diametralnie różny, ale udział w poszczególnych platformach bardzo zbliżony.
Microsoft-Nokia
A tak miarą off-topu: „fuzja” Nokii i MS to dość śmieszny twór: po jednej stronie niegdysiejszy gigant, autorytet branży, firma która przespała rynek smartfonów niedawno będąca jeszcze niemalże na skraju bankructwa, po drugiej Microsoft producent oprogramowania, bez którego nie moglibyście przeczytać nawet mojego wpisu, producent, który ze światem mobilnym nigdy nie radził sobie najlepiej, pomimo że software to jego żywioł. Co może wyjść z takiej współpracy?
I wracając do tematu właściwego, chcielibyście rzeczywiście aby Nokia porzuciła WP i zajęła się współpracą z Google? „Widzicie” przyszłe Lumie z Androidem?

źródło: WPCentral