windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Nokia Promo Urzadzenia

Konferencja Nokii w NY i prezentacja Lumii 1020 – wszystko co powinniście wiedzieć

Zaskoczenia na wczorajszej konferencji nie było, bo większość informacji jakie podawaliśmy na temat najnowszego urządzenia Finów się potwierdziła. Zgadza się nazwa – Lumia 1020 – i zgadzają się dane dotyczące specyfikacji. Patrząc na nie większość pewnie powie: „Phi, nic imponującego.” I rzeczywiście procesor, pamięć, bateria czy ekran nie niosą za sobą rewolucji, wiedzieliśmy jednak od początku, że nie w tym będzie tkwić siła nowe Lumii. Dało się to odczuć od pierwszej minuty konferencji, która niemal w 100% poświęcona była możliwościom fotograficznym 1020, a te bez dwóch zdań są imponujące. 41 megapikselowy aparat to mocno zmodyfikowana i ulepszona w zasadzie pod każdym względem jednostka z Nokii 808, która rok temu zachwyciła świat liczbą megapikseli. W zasadzie można by powiedzieć, że to całkiem nowy sensor, bo przygotowano go niemal od zera, korzystając jedynie z części technologii jaka znalazła się w tym z N808.
lumia1020pr1_640_large_verge_medium_landscapeW L1020 znajdziemy nie tylko PureView ze znanymi z Lumii 9XX optyczną stabilizacją obrazu (OIS) czy świetnymi zdjęciami nocnymi, ale także fenomenalne możliwości zoomu z N808. Slogan konferencji „Zoom. Reinvented”, to naprawdę coś więcej niż tylko puste słowa. Mnie osobiście najbardziej spodobała się prezentacja, w której Finowie pokazali nam, jak na zdjęciu uchwyconym przez L1020 w sianie „odnaleziono” igłę, której „ucho” było perfekcyjnie widoczne. Zbliżenia a przede wszystkim ilość detali przy zachowaniu nadal stosunkowo dobrej jakości robią ogromne wrażenie, a jest ono jeszcze większe kiedy przypomnimy sobie, że to w końcu „tylko” telefon.
Będąc przy zbliżeniach warto wspomnieć, że pstrykając zdjęcie 1020 zapisujemy tak naprawdę dwie jego wersje – tę w nominalnej rozdzielczości, najbardziej szczegółową i zajmującą jednocześnie dość sporo miejsca oraz wersję „skompresowana”, którą podzielimy się szybko na portalach społecznościowych, mailem, itp. Według Elopa nawet to drugie zdjęcie zachowa największą możliwą liczbę detali oraz świetną jakość. Możliwe jest to dzięki technologii oversamplingu.
http://youtu.be/5nRj9pv0y9M
 
Drugą interesującą zaletą zoomu w 1020 jest to, że działa on inaczej niż w tradycyjnych smartfonach. Kiedy robimy zdjęcie, powiedzmy naszą 720 i skorzystamy z przybliżenia, na zdjęciu oczywiście znajdzie się tylko wybrany przez nas obszar, ten którego dokładny widok chcięliśmy uzyskać. L1020 pozwala zrobić to samo z tym, że po zrobieniu zdjęcia możemy je sobie oddalić uzyskując szerszą perspektywę i ujmując na nim tym samym resztę otoczenia.
WP_20130617_12_40_31_Zoom1
Oczywiście tak zaawansowny aparat warto wyposażyć w oprogramowanie, które pozwoli w pełni wykorzystać jego możliwości, Nokia nie zapomniała i o tym, prezentując aplikację Pro Camera umożliwiającą nam manualne ustawianie wielu aspektów aparatu, coś czego na pewno nie znajdziemy w systemowej aplikacji. Razem ze Smart Camera, którą przedstawiono przy okazji premiery Lumii 925 i resztą aplikacji takich jak, Kreatywne Studio, Sprytne Zdjęcia, PhotoBeam, Panorama, Lumia 1020 będzie świetnym wyborem dla mobilnego fotografa. Wraz z prezentacją L1020 Nokia udostępniła deweloperom nowe SDK, które pozwoli na tworzenie aplikacji z głęboką integracją funkcji fotograficznych jakie smartfon ten udostępnia. Elop liczy na prawdziwy ich wysyp w niedługim czasie.

 
Przy okazji konferencji Finowie ogłosili kilka ciekawych aplikacji, które trafią ekskuzywni na smartfony Nokii z WP8: Panagraph, SNAPCAM, Flipboard i Hipstamatic Oggl Pro. W sklepie pojawić się też mają nowe wersje: CNN, Vycline, Yelp i Foursquare.
W NY nie zapomniano również o krótkiej prezentacji akcesoriów dla 1020: obudowy do bezprzewodowego ładowania oraz nowości – obudowy fotograficznej upodabniającej 1020 do kompaktowego aparatu.
nokia-lumia-1020-camera-grip
Lumia 1020 ma się pojawić w USA (na razie) ekskluzywnie u AT&T już końcem lipca, w dwuletnim abonamencie kosztować będzie 299$. W Europie na rynkach wiodących (Niemcy, UK, Francja, itp.) smartfon dostępny będzie jeszcze w tym kwartale.
Jakie są Wasze odczucia co do nowej Lumii, są już chętni?

Źródła: WPCentral, The Verge, WMpoeruser