windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Nokia

Aktualizacja Nokia Amber wprowadzi obsługę Bluetooth 4.0 dla wszystkich Lumii

UPDATE: Aktualizacja Nokia Amber zbliża się wielkimi krokami. Już za około miesiąc będziemy mogli zaktualizować swoje słuchawki do najnowszej wersji systemu.
W GDR2 prócz potwierdzonych funkcji, o których wiemy dzięki Lumii 92X, które już otrzymały aktualizację, możemy spodziewać się wprowadzenia obsługi Bluetooth 4.0. Z podanych informacji wynika, że obsługę tego standardu dostaną tylko telefony Lumia 720, 620 i 520. Być może jest to spowodowane tym, że smartfony te zostały wydane później niż Lumia 820 i 920, a więc mają nowsze podzespoły. (jak informuje djstonka z .pl, wszystkie Lumie z WP8 mają identyczne podzespoły BT/WLAN/FM od Qualcomma, a więc o dostępności danej funkcji w telefonie decyduje Nokia).
Obsługę Bluetooth 4.0 spodziewaliśmy się dopiero podczas aktualizacji systemu do wersji 8.1 aka Blue, więc jest to miła niespodzianka. Moduł ten potrzebuje mniej energi aby przesłać dane, zwiększono równieć zasięg do około 100m, niestety kosztem obniżonego transferu.
bluetooth4-lumia-amber

Dla przypomnienia, funkcje które przyniesie aktualizacja GDR2:

– powróci radio FM
– Data Sense stanie się ogólnodostępne
– poprawki Xbox Music pozwalą w prostszy sposób wybierać, ściągać i przypinać utwory
– większa „dokładność” informacji o plikach muzycznych (poprawnione metadane)
– poprawki dla korzystających z usług Google (nowe protokoły synchronizacyjne calDAV i CardDAV)
– setki innych drobnych poprawek wpływających na ogólną pracę systemu
Dodatki od Nokii (tylko urządzenia z serii Lumia)
– zegar systemowy na uśpionym urządzeniu (Nokia Glance Screen)
– funkcję double tap to wake – odblokowywanie urządzenia dwoma stuknięciami w ekran
– kontrolę nad profilami kolorów ekranu
– aplikcję Smart Camera
UPDATE (17.07): Jak donosi the Verge na korzyściach płynących z BT4.0 i niższego poboru energii zyskają również właściciele pozostałych Lumii z WP8. W sytuacji gdy wszystkie modele de facto posiadają odpowiednie (i takie same) elementy BT/WLAN/FM w chipie Qualcomma, dziwną i niezrozumiałą sytuacją byłoby faworyzowanie jednych urządzeń kosztem innych.
Smartfony pozostałych producentów również otrzymają wsparcie BT4.0, ale nie wiemy dokładnie kiedy to nastąpi. Być może mówimy tutaj dopiero o GDR3 i ingerencji MS a być może podobnie jak Nokia, HTC, Samsung i Huawei zrobią to „na własną rękę.” Ta druga opcja wydaje się jednak średnio prawdopodobna.

źródło: the verge, wpcentral.com